Aktualności

Nietrzeźwy kierowca ciężarówki wyeliminowany z ruchu dzięki KMZB

Data publikacji 15.02.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od października 2016 roku. Przez ponad 5 letni okres funkcjonowania aplikacji żuromińscy policjanci odnotowali 2399 zgłoszeń dotyczących różnego rodzaju zagrożeń. Jakie zagrożenia najczęściej wskazują żurominianie?

Minęło już ponad 5 lat od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju. Aplikacja KMZB to innowacyjne narzędzie, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Do jej zalet należy przede wszystkim to, że jest ona bezpłatna, łatwa i szybka w obsłudze, a zgłoszeń można dokonać anonimowo. Niewątpliwie wpływ na duże zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń i Bezpieczeństwa ma również szybkie i stanowcze podejmowanie działań przez Policję, która weryfikuje naniesione na mapę zgłoszenia, a następnie dąży do powstawania nowych zagrożeń na terenie powiatu żuromińskiego.

Jako przykład skuteczności i zasadności działania KMZB można posłużyć się sytuacją z wczoraj (14 luty br.). Policjanci ruchu drogowego monitorowali odcinek drogi powiatowej relacji Bieżuń – Swojęcin, gdzie często napływają zgłoszenia dotyczące „złej organizacji ruchu drogowego”. Odcinek drogi narażony jest na zwiększony ruch pojazdów, w szczególności samochodów ciężarowych przekraczających tonaż określony dla danego odcinka drogi powiatowej (15 ton). Wczorajsza obecność mundurowych na w/w trasie skutkowała wyeliminowaniem z ruchu nietrzeźwego 51-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego, kierującego samochodem m-ki Daf. Badanie alkomatem wykazało ponad 0,6 promila w organizmie.  Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i w najbliższych dniach skierują sprawę do sądu.

Warto podkreślić, że w wyniku podejmowanych działań za pośrednictwem KMBZ wnioskowano do zarządców dróg o poprawę infrastruktury drogi, uzupełnienie znaków drogowych celem właściwego wyegzekwowania przestrzegania przepisów ruchu m.in. nieprawidłowego parkowania.

Do najczęstszych zgłoszeń spośród 27 kategorii w 2021 roku należały:

- przekraczanie dozwolonej prędkości;

- nieprawidłowe parkowanie;

- niewłaściwa infrastruktura drogowa;

- zła organizacja ruchu;

- również spożywania alkoholu w miejscach niedozwolony.

Zachęcamy do korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zagrożenie można nanieść za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Warto wiedzieć, że aby skorzystać z aplikacji nie trzeba zakładać żadnego konta, podawać swojego numeru telefonu, a tym bardziej swoich danych osobowych.

Pamiętajmy, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie.

W tych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112.

Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń dostępna jest pod adresem:https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

mł. asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony