Aktualności

Znęcał się nad najbliższymi, trzy miesiące spędzi w areszcie

Data publikacji 03.11.2021

Nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoimi najbliższymi. Na dodatek w trakcie interwencji 40-latek znieważył interweniującego policjanta.

W miniony piątek dyżurny żuromińskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie o wszczynającym awanturę mężczyźnie z domownikami. Skierowany na miejsce interwencji patrol potwierdził zasadność zgłoszenia, której sprawcą był 40-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego. W trakcie interwencji mężczyzna był agresywny nie tylko wobec domowników, ale również namiar negatywnych emocji próbował wyładować na funkcjonariuszach. Agresywny mężczyzna, w trakcie interwencji został zatrzymany, a następnie osadzony w policyjnym areszcie.

W niedzielę sprawca przemocy doprowadzony został do Prokuratury Rejonowej w Mławie, gdzie przedstawiono mu zarzut znęcania się psychicznego i fizycznego nad rodziną oraz znieważenia funkcjonariusza publicznego, w związku z pełnionymi obowiązkami służbowymi. Na wniosek prokuratora do Sądu Rejonowego w Mławie skierowany został wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego wobec 40-latka, w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Do wniosku prokuratora, sąd się przychylił.

Za znęcanie się nad osobą najbliższą grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Każda osoba, która doświadcza przemocy, może liczyć na wsparcie policjantów oraz placówek, świadczących pomoc. Funkcjonariusze z troską podchodzą do problemów. Zawsze, gdy pojawiają się pytania możemy skontaktować się ze swoim dzielnicowym, by opowiedzieć o niepokojącej nas sytuacji rodzinnej. Dzielnicowi wytłumaczą i pomogą, jak rozwiązać problem. Każda wiadomość o przemocy przekazana funkcjonariuszom, zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Sygnał, że komuś dzieje się krzywda, może przekazać każdy - sąsiad, znajomy czy osoba bliska.

Policjanci przypominają, że w listopadzie 2020 roku weszły w życie przepisy tzw. ustawy antyprzemocowej. Na jej podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie – możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu, Policja będzie zobowiązana do sprawdzania, czy nie są one naruszane. Za niestosowanie się do nakazu lub zakazu kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy.

Autor: mł. asp. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony