Nieudane próby wyłudzenia pieniędzy metodą na „policjanta” - Aktualności - KPP w Żurominie

Aktualności

Nieudane próby wyłudzenia pieniędzy metodą na „policjanta”

Data publikacji 11.07.2019

Żuromińscy policjanci prowadzą czynności w sprawie siedmiu zgłoszonych przypadków usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Do zdarzeń doszło wczoraj - 10 lipca. Czujność mieszkańców Żuromina nie doprowadziła do osiągnięcia zamierzonego czynu przez oszustów.

Wczoraj w godzinach popołudniowych na ternie powiatu żuromińskiego, doszło do siedmiu prób wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców Żuromina, metodą na „policjanta”. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, nieznany sprawca usiłował dokonać oszustwa, podając się za funkcjonariusza policji oraz CBŚ. Osoba ta dzwoniła na telefony stacjonarne z zapytaniem dlaczego dana osoba nie wstawiła się na wezwania do jednostki policji w Żurominie. Wytypowane ofiary informowane zostały, o prowadzonych działaniach w których przewijają się ich dane osobowe a zorganizowana grupa przestępcza próbuje przejmować środki znajdujące się na ich kontach bankowych. Wszystkie osoby, wobec których została podjęta próba związana z wyłudzeniem pieniędzy, rezygnowały z dalszej rozmowy, informując rozmówce o tym iż idą na komendę policji w celu weryfikacji prowadzonej rozmowy, po czym mężczyzna rozłączał się.

Policja ostrzega i przypomina:

- prawdziwy policjant NIGDY nie poprosi Ciebie o przekazanie mu Twoich oszczędności i nie będzie Cię angażował w policyjna akcję;

- sprawcy oszustw metoda „na policjanta” i „na wnuczka” dzwonią, korzystając najczęściej z numerów stacjonarnych, wybierając je losowo z książki telefonicznej. Jeśli proszą o oddzwonienie pod numer 997 zrób to z innego numeru abonenckiego, na przykład z telefonu komórkowego lub od sąsiada. Powiedz rodzinie o tej sytuacji;

- jeśli podejrzewasz, że zadzwonił do Ciebie oszust, NATYCHMIAST powiadom policję;

- NIGDY nie przekazuj obcej osobie pieniędzy, nie rób przelewów na nieznane konta. Jeśli ktoś, podający się za członka rodziny, prosi Cię o pomoc finansową, skonsultuj to z bliskimi.

sierż. szt. Tomasz Łopiński

Powrót na górę strony