Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany i bez prawa jazdy jechał samochodem bez OC i przeglądu

Data publikacji 14.12.2021

Przed sądem odpowie mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, którzy pomimo wypitego alkoholu postanowił wyruszyć na drogi nie zważając na to jak poważne stanowi zagrożenie. Teraz grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz kierowania pojazdami. Auto, którym się poruszał już wcześniej straciło dowód rejestracyjny za brak ważnych badań technicznych, ale to nie koniec przewinień... Policjanci apelują - nie ma przyzwolenia na jazdę na podwójnym gazie! Pijani kierowcy to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Nie bądźmy obojętni i reagujmy, gdy widzimy niepokojącą nas sytuację.

Pomimo policyjnych apeli i informacji o konsekwencjach związanych za jazdę po alkoholu, ciągle nie brakuje tych, do których żadne ostrzeżenia nie docierają. Praktycznie w każdym tygodniu, tylko na drogach powiatu wyszkowskiego, policjanci zatrzymują kolejnych nietrzeźwych kierowców. Dzieje się tak pomimo świadomości zagrożeń, jakie powodują pijani za kierownicą oraz konsekwencji prawnych. Każdy, kto siada za kierownicę samochodu będąc pod wpływem alkoholu, stanowi zagrożenie w ruchu drogowym. Aby takich przypadków było jak najmniej, policjanci każdego dnia kontrolują trzeźwość wielu kierowców. Dzięki między innymi takim działaniom, kolejni kierowcy „na podwójnym gazie„ zostają wyeliminowani z ruchu drogowego. Policjantom pomagają również świadkowie, którzy widząc jadący niezbyt równym torem pojazd, reagują. Wzywają służby bądź sami zatrzymują kierowców.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Rybienku Leśnym policjanci wydziału kryminalnego wyszkowskiej komendy przeciwdziałając kradzieżom i włamaniom do domów i pojazdów zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę forda. Policjanci od kierowcy od razu wyczuli alkohol. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało w organizmie 23-letniego mieszkańca gminy Wyszków 0,7 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami a ford, którym się porusza nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC i aktualnych badań technicznych.

Nieodpowiedzialny mężczyzna za popełnione przestępstwo drogowe poniesie konsekwencje przed sądem, który może skazać go na dwa lata pozbawienia wolności oraz orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Każdy kierowca, który zostaje zatrzymany za jazdę po alkoholu, musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

W tym przypadku to nie koniec problemów 23-latka. Policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Policjanci nieustannie apelują. Pijani kierowcy to realne zagrożenie na drogach. Są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również tych tragicznych w skutkach. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu zamierza wsiąść za kierownicę, informujmy policjantów, gdy widzimy podejrzany sposób jazdy kierowcy. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu!

 

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony