Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oślepiające słońce i poranne przymrozki – uważajmy na drogach

Data publikacji 25.10.2021

Dzisiaj rano wielu kierowców, musiało oczyścić szyby w swoich pojazdach i podczas podróży osłaniać oczy przed oślepiającym słońcem, a także zachować szczególną ostrożność z uwagi na śliską w wielu miejscach nawierzchnię. Ci, którzy jednak zapomną o względach bezpieczeństwa i nie zdejmą nogi z gazu, szybko zakończą swoją podróż na bezpośrednim spotkaniu z autem innego uczestnika ruchu, na poboczu lub w przydrożnym rowie. Co zrobić, aby uniknąć takich nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji? Przypominają wyszkowscy policjanci.

Przymrozki, mokra i śliska nawierzchnia, a także mocno oślepiające niskie słońce, to tylko część z jesienno-zimowych pułapek pogodowych, które zwiększają ryzyko udziału w kolizji lub wypadku. Policjanci pragną przypomnieć, jak prowadzić samochód w takich właśnie warunkach.

Niebezpieczeństwo związane z jesienno-zimowymi przymrozkami zna każdy kierowca, ale z zupełnie inną sytuację mamy odczynienia, kiedy występują duże opady śniegu i wszyscy zasady jadą wolno. Wtedy kierowcy, widząc zalegający na drodze śnieg, szybko zdejmują nogę z gazu. Gdy śniegu jednak nie ma, tylko świeci piękne poranne słońce, efekt jest odwrotny i niemal każdy chce jechać szybciej. Niestety przy temperaturach w granicach 0°C, znajdujący się na drodze lód, nie jest całkowicie zamarznięty. Jego powierzchnię pokrywa cienka, niewidoczna i bardzo śliska powłoka wody. Właśnie w okresie przejściowym, bardzo niebezpieczne bywa także zjawisko nazywane przez niektórych kierowców — czarnym lodem. Jest to taka niewidzialna warstwa zamarzającej wody, która przylega bezpośrednio do nawierzchni jezdni. Sytuacja ta występuje głównie po opadach deszczu i występujących często zamgleniach.

Są to bardzo trudne warunki pogodowe dla kierowców, a jeżeli do tego dodamy poranne oślepiające słońce, podróż może zakończyć się w sposób nieprzewidziany i niebezpieczny. Największym czynnikiem ryzyka w tej sytuacji, jest zawsze nadmierna prędkość, a niezachowanie odpowiedniego odstępu od innych uczestników ruchu, kończy się często kolizją lub wypadkiem.

Przymrozki występują przeważnie wczesnym rankiem i nocą. Gdy temperatura gwałtownie spada, takie warunki najszybciej się pojawiają i najdłużej utrzymują w miejscach, do których nie docierają szybko promienie słoneczne, a także na przeprawach przez rzeki. Zimą niejednokrotnie temperatura tuż przy powierzchni jezdni, bywa dużo niższa od odczuwalnej i dlatego lód na drodze, może pojawiać się, nawet gdy termometry pokazują od 1 do 3°C.

Oprócz rozsądku i rozwagi każdy kierowca powinien zabrać ze sobą także do samochodu podstawowe okulary przeciwsłoneczne, które zniwelują efekt oślepienia przez poranne słońce.

Wszystkim życzymy samych bezpiecznych podróży.


kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony