Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego- apelują policjanci

Data publikacji 31.12.2020

Nadmierna prędkość, wymuszenia pierwszeństwa przejazdu oraz brak ostrożności to przyczyny 9 kolizji drogowych do których doszło w ostatnią środę 2020 roku. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, wzmożoną czujność oraz dostosowanie prędkości do obecnie panujących warunków na drodze. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona przepisami nie zawsze będzie prędkością bezpieczną.

Wyszkowscy policjanci każdego dnia prowadzą szereg działań ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Pamiętajmy, że dostosowanie prędkości oraz stylu i techniki naszej jazdy ma kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa na drodze. Dlatego mundurowi apelują o odpowiedzialną jazdę. W trudnych warunkach atmosferycznych zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć naszą prędkość i zachować szczególną ostrożność. W ostatnią środę bieżącego roku mundurowi odnotowali na terenie naszego powiatu 9 kolizji drogowych, w których na szczęście nikt poważnie nie został ranny. Główną przyczyną wszystkich zdarzeń było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego kierowcy tracili panowanie nad samochodami, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz typowy brak ostrożności oraz rozkojarzenie. Kierowcy uczestniczący we wszystkich kolizjach byli trzeźwi.

Przed nami nowy rok. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy również od nas samych. Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale również osób z nami podróżujących. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym wypiciu alkoholu.

Apel ten dotyczy również pieszych, których obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie przechodzenia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Według przepisów, pieszy znajdujący się na oznakowanym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednocześnie zabronione jest wchodzenie bezpośrednio przed jadący pojazd. Z kolei kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Przepisy pozwalają pieszemu na przekroczenie jezdni poza przejściem, jeśli odległość od najbliższego takiego miejsca przekracza 100 metrów. Jednak wcześniej musi się upewnić, czy może to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie utrudni to ruchu pojazdów, a kierowców na gwałtowne hamowanie. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą prostopadle do osi jezdni.

W 2021 roku pamiętajmy o noszeniu odblasków:

  • W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  • Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  • Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  • Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
  • Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  • Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Uwaga! Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

 

kom. Damian Wroczyński

 

 

 

Powrót na górę strony