Aktualności

Jeździła na skuterze pod wpływem alkoholu. Teraz odpowie przed sądem.

Data publikacji 07.08.2019

42-letnia kobieta została zatrzymana przez wyszkowskich policjantów, kiedy jeździła pijana na skuterze. Funkcjonariusze patrolując drogę K-62 w miejscowości Somianka, zauważyli osobę kierującą skuterem, dla której jezdnia była zbyt wąska. Okazało się, że kobieta ma blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz za jazdę pod wpływem alkoholu, grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, a o jej wysokości zadecyduje sąd.

Niektórzy uważają, że tylko kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Jednak przepisy mówią jasno. Dokładnie artykuł 178a Kodeksu Karnego § 1.: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Do pojazdów mechanicznych zaliczamy również skutery czy quady,  mimo tego, że niektórzy mają inne zdanie. Opanowanie takich maszyn wymaga umiejętności i  nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest się pod wpływem alkoholu.

We wtorek ( 06.08) 42-letnia kobieta, mieszkanka gminy Somianka  została zauważona przez policjantów z Posterunku Policji w Somiance. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na problemy z jazdą, które miała kierująca skuterem. Nie potrafiła utrzymać prostolinijnego toru jazdy, stanowiąc zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych. Policjanci postanowili skontrolować kierującego jednośladem. I tym razem sprawdziły się przypuszczenia policjantów. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało u kierującej prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Pamiętajmy! Prowadząc pojazd jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale również za osoby, które z nami podróżują oraz innych użytkowników dróg. Dlatego nie ma taryfy ulgowej dla osób, które świadomie stwarzają zagrożenie dla innych wsiadając za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej i nie mniej niż 10 000 zł dla recydywistów.

Powrót na górę strony