Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Byli pijani, a jednak wsiedli za kierownicę. Konsekwencje jazdy po alkoholu

Data publikacji 01.04.2019

Każdy, kto wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu łamie prawo, a do tego stwarza ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierowcy narażają innych na niebezpieczeństwo i muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami swojego zachowania. Tylko w ostatni weekend wyszkowscy policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców.

Nie od dziś wiadomo, że nietrzeźwi kierujący stwarzają ogromne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach. Niestety ciągle zdarzają się tacy, którzy zupełnie bagatelizują sprawę, a alkohol nie stanowi żadnej przeszkody w kierowaniu pojazdem. Przykładów takiego negatywnego zachowania jest wiele. Tylko w ostatni weekend wyszkowscy policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierowców. Niechlubny rekordzista miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

 

Reagujmy, nim będzie za późno! Twoje zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy może uratować czyjeś życie, zdrowie, czy marzenia. Nie bądź obojętny. Jeśli widzimy, że ktoś kto wcześniej pił alkohol zamierza kierować samochodem, zataczając się wsiada do auta –  REAGUJMY. Jeśli trzeba odbierzmy  kluczyk od auta. Jeśli sami nie jesteś w stanie interweniować –  WEZWIJMY POLICJĘ.  Możemy zrobić to anonimowo.

 

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu?

 

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu wykaże od 0,2 do 0,5 promila, odpowiemy z art. 87§1 kodeksu wykroczeń. W takim przypadku sąd może orzec karę aresztu albo grzywny, a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi od 6 miesięcy do 3 lat.

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

 

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże powyżej 0,5 promila, popełniamy przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości, grozi nam utrata prawa jazdy na minimum 3 lata, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 2. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

 

Inne konsekwencje

 

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję, nie chronią go polisy OC i AC. Po wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową poszkodowanemu, ubezpieczyciel zażąda zwrotu całości wypłaconej kwoty. Za skutki wypadku kierowca będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela następuje również po spożyciu innych środków odurzających.

W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu przez osoby poszkodowane w wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, mogą na drodze postępowania cywilnego żądać od dożywotniej renty lub jednorazowego odszkodowania.

Powrót na górę strony