Bezpieczne ferie - Akcje profilaktyczne - KPP w Węgrowie

Akcje profilaktyczne

Bezpieczne ferie

Data publikacji 09.05.2017

Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym powiecie czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznego wypoczynku.

Ferie w drodze

Policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Bezpieczne ferie”. W tym czasie czuwają nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających w podróż węgrowscy policjanci sprawdzają stan techniczny, wyposażenie pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących a także wymagane uprawnienia. Zachęcamy  organizatorów wycieczek i wyjazdów, a także rodziców, o zgłaszanie kontrolowania autobusów wyjeżdżających z dziećmi.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego będą przeprowadzać takie kontrole w Węgrowie na parkingu przy ul. Przemysłowej, w Łochowie - przystanek PKS (przy stacji PKP). Aby takie kontrole zostały przeprowadzone należy z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego pod nr tel. 25 792 12 63 lub 25 792 12 30.

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom także by sprawdzić  dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii. Wzywajmy Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:

  • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
  • kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
Powrót na górę strony