Aktualności

O hejcie i cyberprzestępczości w trakcie spotkania z młodzieżą z Kosowa Lackiego

Rozmowy uczulające młodzież na temat zachowań przemocowych, agresji w świecie realnym oraz tym internetowym są bardzo ważne, aby informować o negatywnych skutkach tych zjawisk, a także o konsekwencjach prawnych.

W związku z kampanią  „Bezpieczeństwo w sieci – my to rozumiemy” sokołowscy policjanci przeprowadzają szereg spotkań z młodzieżą z terenu powiatu, aby przekazać cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa w Internecie, lecz również przemocy rówieśniczej, do której jest wykorzystywana sieć i aplikacje mobilne. Nasze pociechy często nie zdają sobie sprawy, że negatywne komentarze, obraźliwe wpisy, wrzucone przerobione zdjęcia mogą być przyczyną ogromnych kłopotów ofiary takiego zachowania, min. mogą się objawić problemami natury psychicznej, poczuciem wykluczenia ze społeczności, depresją bądź najgorszym…

W trakcie takich spotkań policjanci informują młodzież, że za taką „aktywność” w sieci również można ponieść konsekwencje prawne pomimo młodego wieku. Młodzi odbiorcy często reagują zdziwieniem, kiedy dowiadują się, że nawet usunięte komentarze i wpisy, bądź te napisane anonimowo można odzyskać i ustalić ich autora. Takie spotkanie policjanci przeprowadzili również w Szkole Podstawowej w Kosowie Lackim, aby omówić z uczniami najważniejsze kwestie bycia bezpiecznym "w chmurze" oraz przedstawić jak można bronić się przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Okres dojrzewania i nastoletniego buntu jest trudny zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, jednak wspólne działania z pewnością przyczynią się do eliminacji i niwelowania niepożądanych skutków nieodpowiedzialnej działalności internetowej dzieci i młodzieży.

 

st. sierż. Aleksandra Borowska

Powrót na górę strony