Aktualności

Poranna mgła. Bądź bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego

Data publikacji 26.03.2024

Kierowco, pamiętaj! Niezależnie od pory roku, musisz zachować szczególną ostrożność na drodze. Zwłaszcza w poranki, gdy w bezpiecznej jeździe przeszkadza mgła lub opady deszczu.

Choć dni są coraz dłuższe i cieplejsze, a warunki na drodze wydają się być coraz lepsze, pamietajcie o zachowaniu szczególnej ostrożność na drodze. Pamiętaj, że opady deszczu i poranna mgła negatywnie wpływają na widoczność na drodze i komfort jazdy. Policjanci przypominają również, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną i dlatego tak ważne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków, aby móc kontrolować sytuację na drodze.

Mgła i deszcz, a światła do jazdy dziennej i przeciwmgłowe

Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym mówią jasno - kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Należy jednak pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Tylnych świateł przeciwmgłowych można używać, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość
mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Oznacza to, że w przypadku deszczu, mgły, wjazdu do tunelu, należy włączyć światła mijania. Światła przeciwmgłowe

Pamiętajcie o odblaskach!

Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować, a pieszemu uniknąć poważnych obrażeń ciała i przeżyć. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie - zaleca się umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Piesi mają pierwszeństwo na pasach, ale...

Apelujemy o rozwagę! Zgodnie z obowiązującymi przepisami pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych lub wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Piesi! Pamiętajcie, że auta jadącego nawet 40 km/h nie da się natychmiast zatrzymać w miejscu. Przed wejściem na przejście dla pieszych warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierującym i upewnić się, że widzi pieszego i będzie w stanie wyhamować. Mgła i opady deszczu bardzo ograniczają widoczność na drodze. Bardzo ryzykowne jest nagłe wchodzenie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej zatrzymać się przed przejściem i upewnić się, że wejście na pasy będzie bezpieczne.

Motocykliści

Coraz częściej na drogach widać motocyklistów. Motocykl to nie tylko środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia - to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od celu wykorzystania motocykla, poruszający się tym pojazdem należy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i jest jego pełnoprawnym uczestnikiem. Jego pojazd jest mniej widoczny na drodze, ale nadal ma takie same prawa i obowiązki na drodze jak kierowcy samochodów. Do kierowców tego typu jednośladów apelujemy o wyposażenie się w dobry kask, kombinezon, obuwie i rękawice dobrej jakości i sprawdzonych marek. Zapewnią większe bezpieczeństwo przy upadku czy „ślizgu”.

Rowerzyści

Osoby korzystające z rowerów muszą pamiętać o ich obowiązkowym wyposażeniu. Jednoślad musi posiadać z przodu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, minimum jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Zawsze warto mieć na sobie kamizelkę odblaskową, nawet w obszarze zabudowanym. Zdecydowanie poprawia to widoczność!

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony