Aktualności

Podsumowanie stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego

Data publikacji 20.10.2023

Zakończenie III kwartału to dobry moment na podsumowanie stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego. Jednym zdaniem – jest bezpieczniej.

W okresie od stycznia do końca września 2023 roku wykrywalność ogólna wyniosła 81,5% i była o 11,4 % wyższa w stosunku do wykrywalności w tym samym okresie ubiegłego roku. W związku z przestępczością kryminalną wszczęto 1001 postępowań przygotowawczych, tj. o 91 mniej niż w ubiegłym roku. Stwierdzono 217 przestępstw o charakterze kryminalnym mniej. Jednocześnie w tej kategorii nastąpił lekki wzrost wykrywalności – o 3,7% do poziomu 71,8%.

Przestępstwa (z obszaru wpływającego na poczucia bezpieczeństwa) na które szczególnie zwracają uwagę policjanci to przestępstwa z tzw. 7 kategorii. Należą do nich kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, przestępstwa rozbójnicze, bójka/pobicie, uszkodzenie ciała i uszkodzenie mienia. W okresie od stycznia do końca września br. stwierdzono 178 przestępstw. Wszczęto o 91 mniej postępowań przygotowawczych niż w ubiegłym roku (325 postępowań).

Wzrost wykrywalności utrzymuje się na zbliżonym poziomie 52,6 %, tj i jest nieznacznie wyższa niż w zeszłym roku.

Na terenie powiatu sochaczewskiego odnotowano mniej przestępstw rozbójniczych (rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenie rozbójnicze), a także bójek i pobić. Zdecydowanie mniej jest przypadków uszkodzenia mienia, kradzieży i kradzieży z włamaniem. Niestety, wszczęto 1 postępowanie więcej w kategorii kradzież samochodu.

Wydaje się, że jest to odpowiedni moment na podsumowanie stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego i możliwość obiektywnego porównania tych okresów. Od pierwszego października 2023 roku obowiązują zmiany w kodeksie karnym i jedną z nich jest kwota, która kwalifikowała czyn jako przestępstwo.

W okresie letnim funkcjonariusze zabezpieczali szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych, również o charakterze masowym w trakcie których nie odnotowano żadnego przestępstwa.

Zauważalna jest również poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu sochaczewskiego. Odnotowaliśmy mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ofiar. Mniej jest również zdarzeń drogowych zakwalifikowanych jako kolizje.

Tak pozytywny trend zwiększający poczucie bezpieczeństwa jest nie tylko zasługą ciężkiej pracy funkcjonariuszy, ale także bardzo dobrej współpracy z samorządami powiatu sochaczewskiego, które przekazały środki na służby dodatkowe. Przyniosło to oczekiwany efekt i widać to w policyjnych statystykach.

Mundurowi stale podnoszą swoje kompetencje podczas szkoleń i studiów, aby zdobytą wiedzę wykorzystać do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Naczelnik Wydziału Kryminalnego na podstawie postanowienia Prezydenta RP został mianowany na stopień podkomisarza Policji.

Serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy awansu naszemu koledze podkom. Marcinowi Krzesakowi. Jednocześnie życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za pozostałych policjantów z naszej jednostki zdobywających szlify oficerskie. Jest to możliwe dla nielicznych, jednocześnie najbardziej zaangażowanych w swoje obowiązki i tych, których wiedza, umiejętności i predyspozycje pozwalają na właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi, a tym samym wzięcie ogromnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców i podległych im policjantów.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony