Aktualności

Sochaczewska konferencja edukacyjno - metodyczna "Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne"

Data publikacji 06.03.2019

Wczoraj w Sochaczewie odbyła się konferencja edukacyjno - metodyczna pod nazwą „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne”. W spotkaniu wzięło blisko 150 osób, które reprezentowały szkoły, placówki opiekuńczo – wychowawcze i instytucje z powiatu sochaczewskiego. Wśród prelegentów znalazł się również dr hab. prof. ndzw. Mariusz Jędrzejko.

Konferencja odbyła się wczoraj w SCK przy ul. 15 Sierpnia w Sochaczewie. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie i Fundacja Bonum Humanum, a partnerami tego przedsięwzięcia - Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Sochaczewie.

Pierwszym z prelegentów był Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański, który omówił charakterystykę i istotę problemów narkotykowych w Sochaczewie i w powiecie sochaczewskim. W prezentacji komendanta przytoczono przykłady likwidacji plantacji i nielegalnych domowych upraw konopi. Obecni na sali przedstawiciele szkół, placówek opiekuńczo – wychowawczych i instytucji, dowiedzieli się również o zlikwidowanych liniach produkcyjnych amfetaminy i mefedronu na terenie powiatu sochaczewskiego, a także o korelacjach z innego rodzaju przestępczością.

Pani Renata Gajda i Danuta Radzanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sochaczewie przedstawiły prezentację dotyczącą Państwowej Inspekcji Sanitarnej
w zakresie ograniczenia zjawiska wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych. Omówiono również działania w zakresie profilaktyki i programów informacyjno-edukacyjnych w obszarze przeciwdziałania używania środków psychoaktywnych.

Wśród prelegentów był obecny również dr hab. prof. ndzw. Mariusz Jędrzejko – pedagog, socjolog, który prowadzi badania nad zjawiskami określanymi w socjologii i pedagogice, jako „społeczeństwo ryzyka” oraz „człowiek w cyberprzestrzeni”, a także wybranymi aspektami pedagogiki aksjologicznej. Pan Mariusz Jędrzejko jest również autorem ponad 50 opracowań naukowych i popularno-naukowych wydanych w wielu językach, dotyczących problematyki narkomanii, prostytucji, subkultur młodzieżowych, zachowań ryzykownych, postmodernizmu i ponowoczesności oraz mediów cyfrowych. Prelegent mówił o nowych środkach psychoaktywnych, wyjaśnił uczestnikom konferencji jak zachować się w stosunku do osoby pod ich wpływem i jak skutecznie udzielić pomocy przedmedycznej. Mariusz Jędrzejko podkreślał, jak ważnym elementem jest odpowiedzialne wychowanie i właściwe podejście do dziecka w celu uniknięcia ryzykownych zachowań.

Na koniec spotkania, każdy z uczestników otrzymał certyfikat edukacyjny. W konferencji wzięło udział blisko 150 osób.

mł. asp. Agnieszka Dzik

 

 

Powrót na górę strony