Aktualności

PRZASNYSCY DZIELNICOWI WSPÓLNIE Z SANEPIDEM, W RAMACH KAMPANII pt. „NARKOTYKI I DOPALACZA ZABIJAJĄ” ODWIEDZILI SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ W BOGATEM

Data publikacji 24.04.2019

Współpraca z miejscową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną zaowocowała wspólnymi odwiedzinami w Szkole Podstawowej w Bogatem na spotkaniu profilaktycznym. Głównym tematem rozmów było zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Poruszono także tematykę odpowiedzialności nieletnich za zachowania niezgodne z prawem.

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii zorganizowanej przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Realizacja przedsięwzięcia, które ma charakter edukacyjno – profilaktyczny, rozpoczęła się w dniu 2 kwietnia 2019 roku, we wszystkich jednostkach Policji w kraju i będzie trwała do końcu roku. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia niesie zażywanie dopalaczy. 

Na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne, rozmawiali, specjalista ds. profilaktyki społecznej podkom. Paweł Rykowski, dzielnicowi mł. asp. Andrzej Mikulski i st. sierż. Robert Wierzbicki, a także przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Przasnyszu – pani Marta Pęczkowska. Młodzież w ilości ponad 50 osób miała możliwość dowiedzieć się co to są dopalacze, jak wyglądają i jakie są skutki i konsekwencje ich zażywania. Wśród uczestników dało się zauważyć dużą aktywność i zaangażowanie, jesteśmy przekonani, że zdobytą wiedzę wykorzystają we właściwy sposób w swoim życiu codziennym.

Policjanci przekazali również informacje, kim jest osoba nieletnia w świetle przepisów prawa, od kiedy rozpoczyna się odpowiedzialność prawna nieletnich, na jakich zasadach odpowiada nieletni za popełnione czyny karalne i jak wyglądają procedury postępowania. Policjanci omówili także z uczniami zjawisko demoralizacji, czym jest i jakie zagrożenia wiążą się z niedostosowaniem społecznym. W trakcie prelekcji profilaktyk przypomniał również o tym, że wagary, czyli nierealizowanie obowiązku szkolnego, palenie papierosów, czy picie alkoholu przez osoby nieletnie jest także zachowaniem niedozwolonym, za które ponosi się konsekwencje prawem przewidziane.

Powrót na górę strony