Bądź widoczny na drodze – Noś odblaski! - Aktualności - KPP w Przasnyszu

Aktualności

Bądź widoczny na drodze – Noś odblaski!

Data publikacji 09.04.2019

Przasnyscy policjanci w ramach Programu Bezpieczny Powiat Przasnyski prowadzić będą akcję informacyjno – edukacyjną skierowaną do pieszych i rowerzystów pod nazwą „Bądź widoczny na drodze”.

Celem tej akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie nam wszystkim poruszającym  się po drogach powiatu przasnyskiego  po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Natomiast rowerzyści powinni poruszać się  rowerami wyposażonymi w wymagane oświetlenie. Nie jest błędem gdy rowerzysta korzysta podczas jazdy dodatkowo z elementów odblaskowych. W ten sposób podnosi swoje i innych bezpieczeństwo na drodze.  Pamiętajmy, że poza obszarem zabudowanym drogi z reguły  nie posiadają wydzielonych chodników i w większości z nich nie posiada żadnego  oświetlenia, a piesi czy rowerzyści na takich drogach są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. 

Pamiętaj!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

       Zadbajmy razem o Bezpieczny Powiat Przasnyski. Przekażmy  element odblaskowy bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni i bezpieczni na drodze.

Powrót na górę strony