Aktualności

Prędkość i alkohol – dwa zatrzymane prawa jazdy

Data publikacji 11.10.2023

Pomimo wielu apeli o bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz rozsądek za kierownicą, nadal wielu kierujących nie stosuje się do obowiązującego prawa. Wczoraj przysuscy policjanci zatrzymali dwóch kierujących, którzy przekroczyli prędkość. Jeden z nich znajdował się w stanie po użyciu alkoholu.

Wczoraj około 11:30 w Odrzywole przysuscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skodą. 56-latek w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 70 km/h. Okazało się dodatkowo, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu. Podczas badania stanu trzeźwości okazało się, że 56-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego miał w organizmie około 0,4 promila. Policjanci zatrzymali mu również prawo jazdy.

Za popełnione wykroczenie, przekroczenie prędkości został ukarany mandatem karnym, natomiast za kierowanie samochodem w stanie po użyciu alkoholu odpowie przed sądem.

Chwilę po godzinie 12 w Sokolnikach Suchych, policjanci przysuskiej drogówki zatrzymali do kontroli 38-letniego kierowcę samochodu marki toyota, który  przekroczył w terenie zabudowanym dopuszczalną prędkość o 55 km/h. Mieszkaniec gminy Wieniawa stracił prawo jazdy na 3 miesiące i musi zapłacić 1500 złotych mandatu karnego. Oprócz tego do jego konta przypisano 13 punktów karnych.

Policjanci apelują o rozsądek i trzeźwość za kierownicą.

Pamiętajmy, że jazda w stanie nietrzeźwości wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża się czas (np. hamowania) w przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa,
  • ogranicza pole widzenia – zawęża normalne pole widzenia,
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje pogorszenie wzroku – problem z dostrzeżeniem szczegółów, świateł, znaków, pieszych i innych przeszkód,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi, oraz senność.

 

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony