Aktualności

Zwierzęta na drodze – obowiązki i odpowiedzialność właścicieli

Data publikacji 21.04.2023

Zwierzę, które wybiega na jezdnię, nie ma praktycznie żadnych szans na przeżycie w starciu z pędzącym pojazdem. Na polskich drogach każdego roku giną dziesiątki tysięcy zwierząt – domowych, hodowlanych, jak i dzikich. Ogromna część takich wypadków nie jest nigdzie zgłaszana. Będąc kierowcą, mamy obowiązek udzielenia pomocy zwierzętom, które potrąciliśmy.

Wypadki drogowe z udziałem zwierząt mogą się zdarzyć praktycznie wszędzie – zarówno na drogach miejskich, jak i wiejskich. Powodem wypadków jest często nadmierna prędkość, czy brak ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

Właściciel zwierzęcia, które znalazło się bez opieki na drodze publicznej, niezależnie od odpowiedzialności cywilnej,  może ponieść także odpowiedzialność za wykroczenie. Wykroczenie to jest opisane w art. 77 kodeksu wykroczeń:

Art. 77. KW

Niezachowywanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia

§ 1.

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2.

Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Apelujemy o rozważną i spokojną jazdę szczególnie po zmroku przez obszary, na których można spotkać  zwierzynę. Jadąc wolniej mamy więcej czasu na prawidłową reakcję w przypadku powstania zagrożenia.

asp. szt. Aneta Wilk

Powrót na górę strony