Narkotyki i dopalacze – edukacja w Gielniowie - Aktualności - KPP w Przysusze

Aktualności

Narkotyki i dopalacze – edukacja w Gielniowie

Data publikacji 11.04.2019

Policjantki z Zespołu Profilaktyki Komendy Powiatowej Policji w Przysusze odwiedziły uczniów klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Gielniowie. Spotkanie wpisało się w ramy ogólnopolskiej kampanii pt. „Narkotyki i Dopalacze Zabijają”. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.

Podczas wtorkowej prelekcji grupę odbiorców stanowili uczniowie klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Gielniowie. Główną tematyką spotkania było omówienie zagrożeń związanych z zażywaniem  narkotyków. Od kilku lat obserwujemy ekspansję nowego typu środków psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. Te niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia młodzieży, trafiły także do Polski. Obserwujemy ich stale utrzymującą się popularność wśród dzieci i młodzieży. Poważne konsekwencje wynikające z używania tych substancji skłaniają rodziców, nauczycieli oraz opiekunów do podejmowania działań, mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych substancji. Podczas prowadzonej kampanii zaprezentowano słuchaczom spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii i jej hasła przewodniego. Walkę z zagrożeniem związaną z narkotykami prowadzi od kilku lat Policja i powyższa kampania jest jej kontynuacją.

Funkcjonariuszki poruszyły również kwestie dotyczące przemocy i agresji rówieśniczej, odpowiedzialności karnej za popełnione czyny karalne, cyberprzemocy oraz hejtu w sieci. Ważną kwestią, poruszaną podczas spotkania było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz założenia kampanii społecznej „Smart Stop”, której celem jest zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego, że nierozważne korzystanie z telefonów komórkowych może być niebezpieczne i tragiczne w skutkach.

 

asp. Aneta Wilk

 

Powrót na górę strony