Aktualności

Kierując samochodem, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 16.02.2024

Często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce minionej nocy, kiedy funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego, w Pułtusku, na ul. Wyszkowskiej, zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca powiatu płońskiego. Okazało się, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy, a mimo to kierował swoim Renault. Policjanci ustalili, że 48-latek posiada zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wystawiony przez Sąd Rejonowy w Będzinie. Za popełnione przestępstwo ponownie będzie odpowiadał przed sądem. Czekają go surowe konsekwencje.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

kom. Milena Kopczyńska

Powrót na górę strony