Aktualności

Policjanci o „zdrowej rodzinie w zdrowym systemie”

Data publikacji 16.06.2017

Przemoc w rodzinie jest jedną z najcięższych form naruszenia praw człowieka. Człowiek powinien mieć oparcie przede wszystkim w rodzinie aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że członkowie rodziny stanowią dla bliskiej im osoby największe zagrożenie tego bezpieczeństwa.

Chcąc bliżej przyjrzeć się problemowi, przy którym liczni przechodzą obojętnie, Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku oraz Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Psycho-MED Centrum Diagnostyczno- Psychologicznego w Pułtusku, zorganizowali konferencję. Od problemu przemocy w rodzinie nie możemy uciekać. Nasze działania muszą być skierowane nie tylko do osób poszkodowanych, ale również do tych osób, które są sprawcami przemocy wobec członków swoich rodzin. Konferencja posłużyła nie tylko ocenie problemu przemocy w rodzinie ale również ocenie działań podejmowanych w tej sprawie przez instytucje. Aspekty zjawiska i perspektywy przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach procedury Niebieska Karta, przybliżyła w swoim wykładzie lek. med. Renata Bobińska, specjalista psychiatrii. Podczas konferencji przewidziano wystąpienie Sędziego Sądu Rejonowego w Płońsku, Andrzeja Szymańskiego, delegowanego pełnienia powinności Głównego Specjalisty w Ministerstwie Sprawiedliwości Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka ds. Międzynarodowego Dochodzenia Alimentów oraz Transgranicznych Postępowań Dotyczących Odpowiedzialności Rodzicielskiej. O stereotypach w rodzinie opowiedziała dr n. hum. Sylwia Bedyńska, Kierownik Katedry Metodologii Badań Psychologicznych. Tematem wystąpienia dr hab. Aldony Marii Piwko (Wydział Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) była przemoc w rodzinach muzułmańskich. Uczestnikami konferencji byli Zastępca Komendanta-Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. dr Zbigniew Mikołajczyk, przedstawiciele pułtuskiego samorządu terytorialnego, zespołów interdyscyplinarnych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Kierownicy Posterunków Policji, dzielnicowi, przedstawiciele prokuratury, ochrony zdrowia oraz oświaty

Głównym celem konferencji była dyskusja i refleksja nad zjawiskiem przemocy w rodzinie. Omówiono definicję, mechanizmy działania, rodzaje przemocy, cechy ofiar i sprawców, sposoby skutecznego radzenia sobie z tym zjawiskiem i najważniejsze aspekty procedury Niebieskiej Karty. Miejmy nadzieję, że konferencja zaowocuje wypracowaniem systemu współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.  

st. sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Powrót na górę strony