Aktualności

Policjanci pozorantami w pokazie ratownictwa lodowego

Data publikacji 15.02.2017

Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i pracownicy WOPR przeprowadzili działania w nawiązaniu do „Bezpiecznych Ferii”. W pokazach uczestniczyło blisko 300 uczniów. Policja apeluje o rozsądne zachowanie się na lodzie.

Mrozy, które nawiedziły w ostatnim czasie nasz region, spowodowały zamarzanie zbiorników wodnych. Wiele osób przychodzi poślizgać się po tafli lodu. Przyprowadzają swoje dzieci, czasami nie zdając sobie sprawy z zagrożenia. Kiedy lód się pod nami załamie i wpadniemy do zimnej wody może dojść do kalectwa a nawet śmierci poprzez utonięcie, albo wychłodzenie.
10 lutego na terenie Domu Polonii na rzece Narew w Pułtusku odbyły się pokazy z zakresu ratownictwa lodowego i samoratownictwa. W trakcie spotkania omówionych zostało klika podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie udzielania pomocy osobie, pod którą załamał się lód. Po pierwsze, nie panikuj i zachowaj spokój. Działaj szybko i zdecydowanie. Wezwij pomoc dzwoniąc pod numery ratunkowe. Ratuj tonącego podając mu kij, gałąź albo szalik. Uważaj, aby ratując nie stać się ofiarą. Jeśli jesteś zagrożony - połóż się i szeroko rozłóż ręce. Złap i trzymaj podany środek ratunkowy. Wypełznij na twarde podłoże (ląd, gruby lód). Stań na nogi na twardym podłożu. Ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła. Ratownicy WOPR, policjanci i strażacy zaprezentowali wiele technik ratownictwa zaczynając od tych najprostszych, które mogą być wykorzystane przez każdego z nas, aż do technik z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu z zakresu ratownictwa lodowego. Należy pamiętać o tym, że lód jest bardzo zdradliwy, bo trudno ocenić jego grubość. W każdym momencie może się załamać. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek.  Pamiętajmy, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.

Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży by przestrzegali swoje pociechy przed takimi zabawami.  Wędkarze, którzy łowią w przeręblach też powinni doposażyć się w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu pomogą wydostać się z wody. 

st. sierż. Milena Kopczyńska, KPP Pułtusk

Powrót na górę strony