Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"BRD Lokalnie - Bezpieczne przejście"

Data publikacji 20.01.2020

Płońscy policjanci w dniach 20-22 stycznia br. prowadzić będą działania pn. „BRD lokalnie-bezpieczne przejście". Nadrzędnym celem działań jest zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, jednak mundurowi zwracać będą uwagę na każde zachowania niezgodne z prawem.

Policjanci szczególna uwagę zwrócą na rejony przejść dla pieszych usytuowane na najbardziej ruchliwych drogach czy ulicach, a także takie, na których doszło do zdarzeń z udziałem pieszych.  

Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami, w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia.

Warto przypomnieć, że wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Piesi powinni pamiętać o nie wchodzeniu na jezdnie wprost pod nadjeżdżający pojazd, nie przebieganiu przez jezdnię, nie zwalnianiu kroku i zatrzymywaniu się na drodze bez uzasadnionej potrzeby i stosowaniu się do wskazań sygnalizacji świetlnej.  

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.  

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o  używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.


źródło:KGP/K. D-Z

Powrót na górę strony