Droga nie jest miejscem rywalizacji – apelujemy o wzajemną życzliwość - Aktualności - KMP w Płocku

Aktualności

Droga nie jest miejscem rywalizacji – apelujemy o wzajemną życzliwość

Data publikacji 09.05.2019

Wiosenna aura stwarza doskonałe warunki dla miłośników jazdy motocyklem. Jazda motocyklem jest emocjonująca i dostarcza dużą dawkę adrenaliny jednak pamiętać należy, że przyjemność musi łączyć się z bezpieczeństwem. Droga to nie tor wyścigowy oraz nie miejsce do rywalizacji pomiędzy kierującymi samochodami a motocyklistami. Apelujemy o zdrowy rozsądek i wzajemną życzliwość na drodze wśród wszystkich użytkowników dróg.

Z roku na rok wzrasta liczba motocyklistów poruszających się po ulicach Płocka oraz drogach powiatu płockiego. Motocykl stał się dość popularnym środkiem lokomocji szczególnie wśród młodych ludzi. Niestety niedoświadczony motocyklista bagatelizujący obowiązujące przepisy stwarza zagrożenie dla własnego życia i zdrowia oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Niemniej jednak do wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi również z winy kierujących samochodami.

Na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Płocku w 2018 roku doszło do 42 zdarzeń z udziałem motocyklistów. Rannych w tych zdarzeniach zostało 17 motocyklistów, niestety dwóch w wyniku poniesionych obrażeń zmarło. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu kierującemu motocyklem. Od początku br. policjanci płockiej drogówki wykonywali czynności na miejscu 11 zdarzeń drogowych, w których 3 motocyklistów zostało rannych a główną przyczyną ich powstania było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu motocykliście. We wtorek w Płocku zginął młody mężczyzna, kierujący motorowerem, jednak okoliczności tego tragicznego zdarzenia będą wyjaśniane.

Odpowiedzialny motocyklista przestrzega zasady bezpieczeństwa na drodze i doskonale wie, że każdy błąd może kosztować rezygnację ze swojego zamiłowania do jazdy bądź co najgorsze, życie.

Kierowcy samochodów muszą pamiętać, że dla większości motocyklistów, jazda na motocyklu to pasja - im też zależy na życiu. Na drodze kierowcę chroni karoseria a motocyklistę niestety tylko kask. Co ważne, w razie wypadku korytarzem życia szybciej przejedzie motocyklista niż samochód. Ułatw mu dojazd- większość z nich ma przeszkolenie z pierwszej pomocy i mają na wyposażeniu apteczkę.

Każdy świadomy uczestnik ruchu drogowego zna obowiązujące go przepisy. Wystarczy aby każdy przestrzegał ich i zachowywał zdrowy rozsądek. Za bezpieczeństwo na naszych drogach odpowiedzialni jesteśmy wszyscy. Co najważniejsze na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy, kto jest szybszy bo wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg.

Powrót na górę strony