Ostrołęccy policjanci przeciwdziałają włamaniom do domów - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

Ostrołęccy policjanci przeciwdziałają włamaniom do domów

Data publikacji 04.07.2019

Za nami „Europejski Dzień Skupienia Uwagi na Problematykę Włamań do Domów / Mieszkań”, który obchodziliśmy 19 czerwca. W ramach szeroko pojętej profilaktyki, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Komisariatu Policji w Myszyńcu i podległych Posterunków Policji przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne w tym zakresie. Niestety przypadki niezamkniętych na noc bram wjazdowych, furtek, drzwi oraz pomieszczeń gospodarskich oraz zupełnie niezabezpieczonych sprzętów rolniczych nie są odosobnione. Dlatego Wydział Prewencji Komendy Policji w Ostrołęce dostrzegając te zjawisko rozpoczął akcję informacyjną o zagrożeniach, w której wskazał także sposoby na unikniecie takich zagrożeń jak, m.in. kradzieże.

Kampanię pn. „Stop włamaniom do domów” zainicjowało w Polsce Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, a została ona opracowana przez przedstawicieli Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) – grupę ekspercką Komisji Europejskiej w celu połączenia poziomu lokalnego, krajowego i międzynarodowego oraz propagowania wiedzy i dobrych praktyk w zakresie zapobiegania przestępczości w krajach Unii Europejskiej.

Włączając się w tę kampanię, Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zaplanował działania funkcjonariuszy naszej jednostki polegające na kontroli zabezpieczeń ostrołęckich posesji oraz posesji usytuowanych na terenie powiatu ostrołęckiego. Działania te trwały w dniach 19 - 23 czerwca 2019 roku, a ich wyniki wyraźnie pokazują, że jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia.

Ogromna liczba posesji pozostaje niezabezpieczona w porze nocnej, tj. w godzinach 22.00 – 6.00. Znajdujące się w ich obrębie mienie niestety może stać się łatwą zdobyczą przestępców.

 

Dlatego funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, Komisariatu Policji w Myszyńcu i podległych Posterunków Policji dostrzegając problem przekazali informację do Wydziału Prewencji na temat takich posesji. Do właścicieli niezabezpieczonych posesji trafiły pisma informujące o stwierdzonych nieprawidłowościach i zawierające prośbę o właściwe zabezpieczanie mienia przed kradzieżą. Do chwili obecnej policjanci odnotowali 23 przypadki nieprawidłowo zabezpieczonych posesji.

 

Pamiętajmy, że tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na swoje bezpieczeństwo. Właściwie zabezpieczone mienie jest bardzo ważne w kontekście zapobiegania kradzieżom, dlatego dużo  uwagi policjanci z ostrołęckiego wydziału prewencji poświęcają szeroko pojętej profilaktyce.

 

 

 

asp. Tomasz Żerański

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony