Aktualności

Uwaga na portfele podczas przedświątecznych zakupów!

Data publikacji 12.12.2018

Okres przedświąteczny to czas zakupów i związanego z nimi pośpiechu, bo każdy z nas chce „dopiąć wszystko na ostatni guzik”. Ostrołęccy policjanci zwracają uwagę, aby w tym czasie nie zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chrońmy swój portfel, a szczególnie znajdujące się w nim dokumenty, pieniądze i karty płatnicze.

W ostatnich dniach przed świętami spodziewamy się zwłaszcza większych kolejek w sklepach. Zapominamy o tym, że jest to czas „żniw” dla tzw. „kieszonkowców”, którzy nieustannie szukają okazji, aby nas okraść. Bywa, że sami im to umożliwiamy, gdy zapominamy o bezpieczeństwie własnym i naszego mienia.

 

Przestępcy zwracają uwagę na osoby „dobrze” ubrane, eksponujące biżuterię i drogi sprzęt oraz sprawiające wrażenie ludzi zamożnych. Takie osoby mogą być obserwowane w miejscach publicznych przez dłuższy czas. Bywa, że działają w dobrze zorganizowanej grupie, która wykorzystuje zamieszanie, tłok lub sama doprowadza do sytuacji ułatwiającej kradzież.

 

Jesteśmy szczególnie narażeni na ich działanie, gdy coś odwraca naszą uwagę lub mamy zajęte ręce, dlatego warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas przedświątecznych zakupów:

 

  1. Właściwie zabezpieczajmy swoje dokumenty i pieniądze (warto przechowywać je w wewnętrznej kieszeni noszonego ubioru);
  2. Zwracajmy uwagę na to co dzieje się wokół nas oraz na osoby przebywające w naszym otoczeniu;
  3. Pamiętajmy, że będąc pod wpływem alkoholu jesteśmy bardziej narażeni na utratę biżuterii, pieniędzy i dokumentów;
  4. Nawiązywanie „przygodnych znajomości” sprzyja przestępstwom i przestępcom;
  5. Nie nośmy przy sobie dużej ilości gotówki, a w razie posiadania znacznej kwoty pieniędzy, rozdzielajmy ją na kilka części i umieszczajmy w kilku kieszeniach garderoby;
  6. Nie demonstrujmy zawartości swojego portfela i PINu wstukiwanego podczas dokonywania płatności;
  7. Trzymajmy swoje rzeczy blisko siebie (zakupy, torebkę, saszetki), w zasięgu wzroku – nawet, gdy płacimy za zakupy w sklepie;
  8. Zwracajmy uwagę na osoby, które powodują „sztuczny tłok”;
  9. Starajmy się nie zasypiać podczas podróży środkami komunikacji zbiorowej;
  10. Pamiętajmy, że złodziej mając klucze od naszego mieszkania i dokumenty z adresem może spróbować kradzieży mieszkaniowej;
  11. Głośny krzyk, zwracający uwagę innych osób, może skutecznie odstraszyć przestępcę;
  12. Rozważajmy dyskretne poinformowanie policji, gdy jest taka możliwość.

Pamiętajmy, że mnóstwo osób posiada karty zbliżeniowe. Można nimi dokonywać płatności za zakupy do 50 złotych bez potwierdzenia użycia karty kodem PIN. Taka kartę należy jak najszybciej zablokować, aby sprawca kradzieży nie wykonał kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu transakcji na naszą szkodę.

Ważne jest również zastrzeżenie skradzionych dokumentów, aby nie posłużyły one do zaciągnięcia kredytu, czy też zakupów na raty.

 

asp. Krzysztof Kolator

Powrót na górę strony