Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga - oszustwo na policjanta CBŚ, seniorka straciła oszczędności

Data publikacji 19.06.2020

Trwają czynności mławskiej policji w sprawie oszustwa oraz kilku usiłowań tego przestępstwa na terenie Mławy. Przestępcy, w każdym z sześciu zgłoszonych przypadków, podawali się za policjanta CBŚ. Jedna z seniorek straciła kilka tysięcy złotych, które przekazała obcemu mężczyźnie.

Do zgłoszonych policji zdarzeń doszło 18 czerwca, na terenie Mławy. We wszystkich przypadkach przestępcy dzwonili do starszych mieszkańców Mławy na numer telefonu stacjonarnego.  Pierwsze połączenie dotyczyło informacji o przesyłce z ZUS i banku, która ma zostać doręczona seniorowi. Następnie oszust dzwonił do seniora, podając się za policjanta CBŚ. Podawał swój numer identyfikacyjny i twierdził, że przebywa w komendzie policji w Mławie. Zajmuje się oszustwami bankowymi. Informował seniora, że jego pieniądze w banku są zagrożone, należy je jak najszybciej pobrać z konta i dalej postępować zgodnie z instrukcją policjanta. Oszust polecił, by pieniądze przekazać mężczyźnie w  umówionym miejscu.

W czterech przypadkach, działania oszusta nie przyniosły żadnego skutku. Seniorzy powiadamiali prawdziwych policjantów. Jedna z seniorek pobrała już nawet oszczędności z konta i miała je przekazać nieznanemu mężczyźnie, jednak sytuacja wzbudziła jej podejrzenia i zgłosiła zdarzenie w komendzie policji.

W jednym ze zgłoszonych przypadków, przestępcom udało się niestety okraść mieszkankę Mławy. 75-letnia kobieta, po odebraniu telefonu od oszusta, podającego się za policjanta, pobrała pieniądze z konta w banku i przekazała je na ul. Długiej w Mławie nieznanemu mężczyźnie. Seniorka straciła kilka tysięcy złotych.

Polica ostrzega – pomimo tak wielu informacji na temat działań przestępców metodą na wnuczka lub na policjanta, oszustwo wciąż działa, sprawcy wprowadzają jedynie niewielkie modyfikacje.

Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazujemy pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy.

Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób,  angażując je w swoje działania – tym bardziej łączące się z przekazywaniem gotówki.

Policjanci apelują do rodzin seniorów oraz pracowników placówek bankowych o informowanie starszych osób, w jaki sposób działają oszuści, by zapobiec przestępstwu. Choć zdecydowana większość seniorów  pozostaje ostrożna i nie daje się nabrać na historyjki złodziei, nadal niestety dochodzi do przypadków, w których oszuści okradają seniora, wykorzystując jego ufność, zaskoczenie, chęć pomocy, poczucie zagrożenia. Rozmawiajmy z osobami starszymi o zagrożeniach, dajmy im odczuć, że nie są osamotnieni, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie a zaskakującą, trudną sytuację zawsze mogą skonsultować z kimś zaufanym w rodzinie.  

 

asp.szt. Anna Pawłowska

 

 

 

Powrót na górę strony