Aktualności

Kierujący w stanie nietrzeźwości, złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Data publikacji 02.01.2024

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W miniony weekend  policjanci  Wydziału Ruchu Drogowego lipskiej Policji w miejscowości Krępa Kościelna zatrzymali do kontroli drogowej  kierującego  samochodem osobowy w związku z  niekorzystaniem z pasów bezpieczeństwa przez pasażera. W trakcie kontroli  od  kierującego wyczuwalna była woń alkoholu. Mundurowi zbadali 42- latka na zawartość alkoholu, a urządzenie  wykazało  blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Sprawdzenie kierowcy w policyjnej bazie wykazało, że mężczyzna posiadał orzeczony przez Sąd Rejonowy w Zwoleniu zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący na okres 3 lat. Ponadto pojazd, którym  poruszali  się mężczyźni, nie posiadał aktualnych badań technicznych, jak również obowiązkowego ubezpieczenia OC. Teraz 42-latek  za popełnione przestępstwo ponownie będzie odpowiadał przed sądem.

W związku z niekorzystaniem z pasów bezpieczeństwa przez 34- letniego pasażera, sporządzono wniosek o ukaranie do Sądu.

 

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

KPP w Lipsku

Powrót na górę strony