Aktualności

Zgłoś zagrożenie za pomocą mobilnych aplikacji

Data publikacji 28.03.2023

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na trwałe wpisała się w lokalną społeczność powiatu lipskiego, jako kolejny sposób kontaktu z Policją. Jest to również dobre narzędzie, dzięki któremu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych.
Takim narzędziem jest m.in. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która to po raz kolejny udowodniła swoją przydatność. To platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel w trosce o bezpieczeństwo ma możliwość informowania o potencjalnych zagrożeniach. Katalog zgłoszeń, które można, nanieść na KMZB jest bardzo szeroki. Analizując, funkcjonowanie platformy można stwierdzić, że mieszkańcy powiatu lipskiego najczęściej dokonywali zgłoszeń, tj. przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy wałęsających się bezpańskich psów. Na wszystkie zgłoszenia policjanci reagują natychmiastowo, dążą do ustalenia i rozliczenia sprawców wykroczeń.
Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenia mobilne. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a zaznaczenie zagrożenia jest proste i intuicyjne.
Kolejnym narzędziem służącym do kontaktu z dzielnicowym jest aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Jest to narzędzie, które zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju.
Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt ze społecznościami lokalnymi swoich rejonów, rozpoznający ich potrzeby i oczekiwania w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, zarówno indywidualnego, jak i publicznego. Dzielnicowi diagnozują wspólnie z mieszkańcami lokalne problemy, ustalają ich przyczyny i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne. Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa.
Dzięki aplikacji mogą Państwo odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail.


Pamiętajmy jednak, że zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Mojej Komendy nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z bezpłatnego numeru alarmowego 112.
Strony nie służą do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony