Aktualności

Kiedy życie w necie jest ważniejsze niż real

Data publikacji 12.03.2024

Uzależnienie od telefonu i gier to wbrew pozorom bardzo niebezpieczne zjawisko, które niesie za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia - zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Często przyczynia się do pogorszenia kontaktów z przyjaciółmi i rodziną w momencie, kiedy jest to niezwykle ważne, ponieważ dziecko rozwija swoje zdolności społeczne.

Uzależnienie dziecka od telefonu sprzyja pojawieniu się wielu nieprzyjemnych emocji takich jak ataki paniki, agresja, złość, uczucie niepokoju czy rozdrażnienie. Nadużywanie telefonu przyczynia się do niewyspania, zmęczenia oraz zaniedbywania ważnych obowiązków – szczególne szkolnych. Może też negatywnie odbijać się na ocenach. Uzależnione dzieci często rezygnują z hobby, aktywności fizycznych czy innych rozrywek na rzecz korzystania ze smartfona. Często się izolują oraz mają problemy z koncentracją.

U uzależnionych dzieci można też zaobserwować medyczne skutki nadużywania elektroniki, takie jak bóle głowy, pogorszenie wzroku i słuchu, nadmierne zmęczenie oraz osłabienie układu odpornościowego. Naukowcy zauważają, że dzieci po odstawieniu telefonu mają podobne objawy, jak alkoholicy, którzy postanowili zerwać z alkoholem.

Jeżeli chcemy mieć wpływ na to, co się z dzieckiem dzieje, to musimy mieć większą wiedzę na temat tego, co ono robi. Rodzicom wydaje się, że jak mają dziecko w pokoju obok, siedzi tam sobie w Internecie, pewnie gra lub rozmawia z kolegami, to nic mu nie jest, a to nie do końca prawda. Tym bardziej że rodzice też nie mają pełnej świadomości na temat zagrożeń, które mogą spotkać dzieci w sieci.

Uzależnienie od internetu lub gier może być zdiagnozowane przez lekarza specjalizującego się w terapiach uzależnień. Zaburzenie to leczy się w ośrodkach uzależnień, a terapia z reguły trwa wiele tygodni.

Pamiętajmy, że większość uzależnień rozwija się z niewinnych na pozór zachowań, z nudów, chęci odmiany.

Można wymienić szereg symptomów, które powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jednak ważne jest, aby podczas dokonywania oceny kierowali się oni własnym wyczuciem oraz znajomością swojego dziecka.

Granica między zwykłym a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, ale z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:

  • dziecko zawsze ma przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzysta;

  • błahe lub nonsensowne powody, którymi uzasadnia nieustającą konieczność obsługiwania telefonu;

  • przeglądanie sieci, korzystanie z komunikatorów czy serwisów społecznościowych staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości;

  • próby odebrania telefonu wywołują u nastolatka poirytowanie, a nawet agresję;

  • wysokie rachunki związane z użytkowaniem telefonu;

  • nieustanna pogoń za coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi modelami smartfonów;

  • pobudzenie, problemy z koncentracją, huśtawka nastrojów, zaburzenia snu;

  • problemy w relacjach rodzinnych, narastające konflikty, brak możliwości porozumienia się z nastolatkiem;

  • korzystanie z telefonu w takich celach jak granie, bicie osiągniętych rekordów itd.

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska/KPP w Kozienicach

 

Powrót na górę strony