Bezpieczne wakacje -pokazy nad wodą - Aktualności - KPP w Kozienicach

Aktualności

Bezpieczne wakacje -pokazy nad wodą

Data publikacji 12.06.2019

Już po raz trzeci kozienicka Policja zorganizowała pokazy instruktażowe dla dzieci i młodzieży przed rozpoczynającymi się wakacjami. Jest to doskonała okazja do przypomnienia uczniom o bezpiecznych zachowaniach i sposobach unikania zagrożeń w czasie letniego wypoczynku.

Dziś 12 czerwca po raz kolejny nad jeziorem kozienickim dzieci i młodzież wzięły udział w pokazach różnych służb i instytucji, które dbają o zdrowie i bezpieczeństwo. Przeprowadzone pokazy zaszczycili swoją obecnością Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kozienicach kom. Dariusz Szewc, Zastępca Komendant Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach mł. bryg. Paweł Kowalski, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Kozienicach Lucyna Malec, Bogumiła Iskra z PCK oraz Krzysztof Kaczmarski z OPU4.

W tym dniu każdy mógł obejrzeć m.in. pokazy umiejętności wyspecjalizowanych służb ratownictwa wodnego, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czy wysłuchać prelekcji policjantów oraz grupy WOPR, która przez cały okres letni czuwa nad bezpieczeństwem wypoczywających osób nad jeziorem kozienickim. Podczas całej imprezy odbywały się konkursy, gry i zabawy dla dzieci. Chętnych nie brakowało. Poszczególne instytucje przygotowały stanowiska, na których każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach. WOPR oddział Kozienice w ramach tych działań zaprezentował sprzęt ratownictwa wodnego, przybliżając dzieciom zasady postępowania nad wodą, w czasie letniego wypoczynku, a także przeprowadzili pokaz stylu pływania oraz umiejętności ratowników podczas ratowania osoby.

Przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża oddział rejonowy w Kozienicach na swoim stanowisku prezentowali zasady postępowania przy ratowaniu osób i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci pod okiem specjalistów przeprowadzali akcję reanimacyjną na fantomach.

Pracownicy z Ośrodka Profilaktyki Uzależnień w Kozienicach dla najmłodszej grupy wiekowej przeprowadzili konkurs plastyczny, promując zdrowy styl życia i bezpieczny wypoczynek w czasie wakacji.

Funkcjonariusze z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich z kozienickiej Policji, w ramach akcji MSWiA „Kręci Mnie Bezpieczeństwo… nad wodą”, przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku. Zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zarówno podczas letnich kąpieli, ale również w czasie poruszania się po drogach, jak i w kontaktach z osobami obcymi. Mając na uwadze zagrożenia związane z zażywaniem środków odurzających w szczególności dopalaczy Policjanci, wykorzystując plenerową grę edukacyjną, promowali bezpieczne zachowania oraz uświadamiali o niebezpieczeństwie i konsekwencjach ich zażywania. Podsumowaniem całorocznych działań w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa prowadzonej przez cały rok szkolny był zorganizowany przez funkcjonariuszy we współpracy z OPU w Kozienicach konkurs wiedzy ogólnej na temat bezpiecznych zachowań w domu, podczas zabaw, w Internecie, w ruchu drogowym oraz podczas zorganizowanych wyjazdów w góry, nad morze czy do dziadków na wieś.

Kolejną atrakcją dla milusińskich był pokaz ratownictwa wodnego przeprowadzony przez wyspecjalizowaną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach. Strażacy zaprezentowali zejście do wody płetwonurka oraz pokaz ratownictwa wodnego metodą wahadłową w poszukiwaniu osób zaginionych i przedmiotów. W ramach tych działań dzieciom zaprezentowano specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który jest na wyposażeniu kozienickiej Straży Pożarnej.

Niezapomnianą atrakcją pokazów przeprowadzoną przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy była możliwość pływania po jeziorze kozienickim łodzią ratowniczą.
Kozienicka Gospodarka Komunalna dostarczyła dla wszystkich uczestników wodę, która idealnie chłodziła organizm w tak upalny dzień. Ponadto strażacy rozstawili kurtyny wodne, które dały orzeźwienie i świetną zabawę zgromadzonym dzieciom.

Bardzo serdecznie dziękujemy dyrektorowi Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu za udostępnienie obiektu na przeprowadzenie pokazów oraz wszystkim dyrektorom, nauczycielom i dzieciom za przybycie na pokazy. Życzymy Wam Kochane dzieci, aby całe wakacje były tak szczęśliwe i bezpieczne jak odbywające się pokazy nad jeziorem kozienickim. 

Autor: mł.asp. Ilona Tarczyńska

 

Powrót na górę strony