Bezpieczna kąpiel – jak uniknąć zagrożeń? - Aktualności - KPP w Gostyninie

Aktualności

Bezpieczna kąpiel – jak uniknąć zagrożeń?

Data publikacji 06.06.2019

Upalny początek czerwca skłania wiele osób do szukania ochłody w wodzie. Niestety bywa ona zdradliwa. Apelujemy o zachowanie rozsądku.

Piękna słoneczna pogoda oraz wysokie temperatury skłaniają do spędzania wolnego czasu nad wodą. Niestety często wybierane miejsca do kąpieli nie są w żaden sposób dozorowane, a czasami obowiązujące na nich zakazy są lekceważone i nieprzestrzegane. Nie zawsze ofiarą utonięcia jest osoba, która nie umie pływać. Niejednokrotnie przyczyną utonięć jest bezmyślność, brawura, a głównie kąpiel pod wpływem alkoholu.

Gdy będziemy wypoczywać nad wodą pamiętajmy aby podczas kąpieli dostosować się do podstawowych zasad - ich przestrzeganie pomoże nam uniknąć tragedii:

- najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, gdy wywieszona jest biała flaga,

- bezwzględne stosowanie się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników,

- unikanie tzw. „dzikich kąpielisk”, miejsc o bagnistym i nieznanym dnie, a przede wszystkim nie skakanie do wody na tzw. „główkę”,

- korzystanie tylko ze sprawnego sprzętu wodnego, a osoby nieumiejące pływać powinny posiadać specjalną kamizelkę,

- nie korzystanie z kąpieli po spożyciu alkoholu, zaburza on ocenę własnych możliwości, skłania do brawury i lekkomyślności,

- w trakcie kąpieli nie wzywanie pomocy, jeśli nie jest faktycznie potrzebna,

- dzieci powinny korzystać z kąpielisk pod stałym nadzorem osoby dorosłej,

- dzwoniąc na Policję zawsze podaj swoje imię i nazwisko, adres, z którego dzwonisz lub punkty charakterystyczne miejsca oraz krótki przebieg wypadku.

Pamiętając o podstawowych zasadach, możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i udany.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy wypoczynku, będą kontrolować akweny i tereny wokół nich.

 

podkom. Dorota Słomkowska

Powrót na górę strony