Aktualności

ZIMA - TRUDNY CZAS DLA KIEROWCÓW

Data publikacji 11.01.2024

Zima - niejednemu kierowcy spędza sen z powiek. W tak trudnych warunkach drogowych dobre przygotowanie samochodu w połączeniu z właściwą techniką jazdy, są jednymi z czynników, które wpływają na bezpieczeństwo na drogach w okresie zimowym. Dlatego prosimy o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Radzimy kierowcom, by przede wszystkim zadbać o stan techniczny swoich samochodów. Konieczne jest kontrolowanie poziomu płynów, serwis hamulców, sprawdzanie świateł. Warto zainwestować w opony zimowe z dobrym, głębokim bieżnikiem. Pamiętajmy, że jazda zimą na oponach letnich jest po prostu nieodpowiedzialna i nierozsądna. Niemniej jednak, nawet najlepsze opony, nowoczesne systemy bezpieczeństwa zamontowane w samochodach nie zastąpią zdrowego rozsądku i ostrożności. Oblodzona nawierzchnia drogi powoduje zmniejszenie przyczepności kół naszych pojazdów, co w połączeniu z jazdą z nadmierną prędkością, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Niezwykle ważne jest, także aby każdy kierowca zadbał o odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby, a także lusterka. Oświetlenie zewnętrzne samochodu powinno być czyste, podobnie jak i tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców.

Jednak najważniejsza w tym wszystkim jest rozsądna, przepisowa jazda. Pamiętajmy, że zawsze musimy dostosować prędkość do aktualnych warunków drogowych. Wiąże się to z tym, że czasami należy jechać wolniej niż wynika to z obowiązujących ograniczeń prędkości. Takie zachowanie jest odpowiedzialne i może pomóc na przekład przy wyprowadzeniu auta z poślizgu.

Ale nie tylko kierowcy mają obowiązki. Nasz apel o rozsądek kierujemy także do pieszych, bo to właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest w okresie zimowym szczególnie narażona na niebezpieczeństwo. Przede wszystkim prosimy o rozwagę i obserwację drogi  podczas przechodzenia przez jezdnię. Nawet jeśli kierowca widzi pieszego, który wkroczył na pasy, może mieć trudność z wyhamowaniem na śliskiej jezdni. Dlatego prosimy, aby na przejście dla pieszych wchodzić tylko kiedy upewnimy się, że jadące samochody zatrzymały się przed pasami. Kolejnym zagrożeniem dla pieszych jest to, że wieczorami stają się niewidzialni dla kierowców. Ciemne ubrania pieszych, brak jakichkolwiek elementów odblaskowych skutecznie utrudniają kierowcy dostrzeżenie w porę pieszego. Co prawda przepis dotyczący obowiązku zakładania elementów odblaskowych, dotyczy tylko terenu poza obszarem zabudowanym, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że w w warunkach ograniczonej widoczności, po zmierzchu, przy opadach deszczu czy śniegu, poruszając się np. po centrum miasta warto wyposażyć się w odblask. Taki mały element  naprawdę może uratować  życie. Nośmy je na sobie, nie chowajmy odblasków w biurkach, szafkach czy też torebkach.

Nasi policjanci każdego dnia pełniąc służbę na drogach dbają o bezpieczeństwo podróżujących, pieszych. Kontrole prędkości, sprawdzanie trzeźwości kierowców czy też stanu technicznego pojazdów, służą przede wszystkim naszemu bezpieczeństwu. 
 

Powrót na górę strony