Senior i pierwsza pomoc - Aktualności - KPP w Grójcu

Aktualności

Senior i pierwsza pomoc

Data publikacji 10.01.2019

Dzielnicowa z Komisariatu Policji w Warce spotkała się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja seniorów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie rozmów z uczestnikami spotkania poruszono również tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz oszustw metodą „na wnuczka” lub „policjanta”.

Inicjatorką spotkania, które zorganizowano w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, była warecka dzielnicowa. Szkolenie rozpoczęto od krótkiego wykładu teoretycznego, podczas którego omówiono tematykę związaną z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych przypadkach, m.in. zawału serca, udaru mózgu, zadławienia, zatrucia lekami, złamania oraz porażenia prądem.

Po części teoretycznej każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił i umiejętności ćwicząc na osobie pozorującą ofiarę wypadku. Uczestnicy zajęć zgodnie stwierdzili, że ratowanie ludzkiego życia, to bardzo ciężka praca, ale tego rodzaju umiejętność są niezbędne w wielu życiowych sytuacjach.

Policjantka poruszyła z seniorami problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych. Przypomniała zebranym na sali o obowiązku posiadania w terenie niezabudowanym elementów odblaskowych, które sprawiają, że pieszy z dużo większej odległości widoczny jest dla kierowcy, który z kolei ma większe szanse na właściwe zareagowanie na drodze w chwili zagrożenia bezpieczeństwa. Zachęcała również do noszenia odblasków na terenie miasta, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, jako niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Dzielnicowa mł. asp. Aneta Ścisłowska podkreślała, że zachowanie osób starszych na drodze ma również ogromny wpływ na kształtowanie w młodym pokoleniu bezpiecznych postaw.

Mundurowa radziła również, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Tłumaczyła, aby w sytuacjach, gdy mają podejrzenia co do tożsamości osoby, która zapukała do ich drzwi, nie wahali się zadzwonić na numer alarmowy 112.

/AW

Powrót na górę strony