Aktualności

Kampania przeciw przemocy rówieśniczej trafiła do sieci. Policyjny spot profilaktyczny ma ponad milion wyświetleń!

Policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Garwolinie docierają do szkół, by w ramach policyjnej kampanii skuteczne przeciwdziałać przemocy rówieśniczej. W tym celu wykorzystują własny spot profilaktyczny pn. „Przemoc rówieśnicza – nie bój się o tym mówić”. Skutecznie korzystają też z nowych mediów i udowadniają, że ważne społeczne tematy mogą być publikowane także w sieci. Policyjny spot ma już ponad milion wyświetleń.

Od początku września policjantki Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP Garwolin realizują w szkołach podstawowych i średnich działania ukierunkowane na przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. W tym celu wykorzystują własny spot profilaktyczny, o którego premierze pisaliśmy tutaj.

Nagranie stworzone przez Komendę Powiatową Policji w Garwolinie wspólnie z Komendą Główną Policji i Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie jest wyjątkowym narzędziem do walki z przemocą. To sposób edukacji poprzez sztukę, w oparciu o film, dzięki któremu policyjni profilaktycy mogą rozbudzić emocje w odbiorcy i zmusić do refleksji. Tym bardziej cieszy, że ten ważny przekaz jest tak popularny. Policjantki wykorzystując Internet do celów wychowawczych i edukacyjnych opublikowały spot w mediach społecznościowych Polskiej Policji, który obejrzało już ponad milion użytkowników.

W oparciu o film policjantki rozmawiają z uczniami o przejawach przemocy rówieśniczej, skutkach odrzucenia i związku braku pozytywnych relacji w grupie z podejmowaniem przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych. Dużo uwagi poświęcają na uświadomienie odbiorcom, skąd w trudnych sytuacjach można czerpać wsparcie i jakie są dostępne formy pomocy skierowane do dzieci i młodzieży. Policjantki omawiają kluczową rolę świadków w powstrzymywaniu zjawiska przemocy. Przekaz wszystkich spotkań zamyka się w stwierdzeniu, że na przemoc należy reagować zawsze i stanowczo. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zależy od nich i ich reakcji na przemoc. Dlatego policjantki podkreślają, że to, jak postąpią w zetknięciu z agresywnymi zachowaniami, ma ogromne znaczenie dla przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom.

Przemoc rówieśnicza – gdzie szukać pomocy?

112 – Numer alarmowy

116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych

800 119 119 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci

800 702 222 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

podkom. Małgorzata Pychner

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.22 MB)

Powrót na górę strony