Aktualności

Chrońmy niechronionych. Groźne zdarzenia z udziałem pieszych i rowerzystów

Data publikacji 10.08.2023

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego to jeden z priorytetów Wydziału Ruchu Drogowego garwolińskiej komendy. Policjanci często prowadzą działania z myślą o tej grupie użytkowników dróg. W ostatnim czasie nie obyło się jednak bez kilku groźnych zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów. Często niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, dlatego przypominamy o kilku zasadach, które to ułatwią.

Rowerzysta nigdy nie powinien wsiadać na rower znajdując się pod działaniem alkoholu. Kilka dni temu (02.08) po godz. 16 w Garwolinie na ul. Kościuszki doszło do potrącenia pieszego na psach przez rowerzystę. Jak ustalili na miejscu policjanci rowerzysta był nietrzeźwy. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Na szczęście pieszy nie odniósł poważnych obrażeń.

Wczoraj (09.08) w Garwolinie na ulicy Sienkiewicza doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty. ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący toyotą, jadąc od ulicy Kościuszki, skręcał w lewo w ulicę Łąkową. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku chciał skręcić w tę samą ulicę. Wtedy doszło do zderzenia. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Policjanci prowadzą postępowanie, które ma wyjaśnić przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Tego samego dnia po godz. 18 w Woli Rowskiej doszło do kolejnej groźnej sytuacji. Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący volkswagenem próbował wyprzedzić jadącą w tym samym kierunku  rowerzystkę, jednak zauważył jadący z naprzeciwka pojazd. Przerwał manewr i uderzył w tył roweru, po czym wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Kierująca rowerem trafiła do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Okoliczności tego zdarzenia wyjaśni prowadzone postępowanie.

Na bezpieczeństwo „niechronionych” wpływ mają oni sami, zarówno piesi, jak i rowerzyści. Policjanci przypominają  o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię. Warto też pamiętać o przepisach związanych z koniecznością używania elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym - mały albo większy odblask warto mieć na odzieży poruszając się także w terenie zabudowanym. Kierowca na pewno wcześniej nas zauważy i szybciej będzie mógł zareagować.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy też od zachowania  kierowców. Dlatego zwolnijmy zbliżając się do przejścia, nie hamujmy gwałtownie, zachowajmy bezpieczny odstęp od pojazdu przed nami  i przede wszystkim stosujmy się do przepisów ruchu drogowego.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony