Aktualności

Gwarancja szybkiego zysku podczas inwestycji w fotowoltaikę okazała się oszustwem

Data publikacji 08.04.2024

O tym, jak bardzo nieprzewidywalne i niebezpieczne są internetowe inwestycje, przekonała się kolejna mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Skuszona obietnicą szybkiego zysku kobieta zainwestowała w fotowoltaikę. Niestety straciła prawie 25 tys. złotych. Ostrzegamy-zanim wpłacisz pieniądze, upewnij się, komu je przekazujesz!

Fałszywe inwestycje to metoda często stosowana przez oszustów. Ma ona na celu zwabienie potencjalnych klientów m.in. za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie obiecywane są wysokie zyski po zainwestowaniu minimalnych kwot, w krótkim czasie i bez ryzyka utraty pieniędzy. Sprawcy tworzą fikcyjne platformy inwestycyjne np. w kryptowaluty, spółki skarby państwa lub alternatywne źródła energii. Po utworzeniu konta na takiej platformie, podaniu danych i wpłacie początkowej kwoty inwestycyjnej, na podany przez nas numer telefonu, po niedługim czasie dzwoni „przedstawiciel firmy”. Zwykle osoba ta namawia do zainstalowania na swoim komputerze bądź telefonie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu, która ma ułatwić proces inwestycyjny. W rzeczywistości aplikacja pozwala przejąć kontrolę nad urządzeniem, na którym jest zainstalowana. W ten sposób oszuści po uzyskaniu dostępu do urządzenia, a następnie rachunków bankowych swojej ofiar i dokonują licznych operacji finansowych.

Ofiarą oszustów padła kolejna mieszkanka powiatu ciechanowskiego. Kobieta odebrała telefon od osoby podającej się za przedstawiciela branży fotowoltaicznej, który zachęcał do inwestowania. Rozmówca gwarantował szybkie i wysokie zyski. Skuszona atrakcyjną ofertą kobieta zainwestowała kilkaset złotych. Postępowała zgodnie z instrukcjami, które konsultant przekazywał jej w czasie rozmów telefonicznych. Niestety przestępca uzyskał również zdalny dostęp do rachunku bankowego kobiety i wykonał z niego przelew środków na inne konto. Mieszkanka powiatu ciechanowskiego straciła w ten sposób prawie 25 tys. złotych.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

  • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
  • Pod żadnym pozorem nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  • Chroń swoje dane w Internecie! Nigdy nikomu nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe, skanów dokumentów czy numerów kart płatniczych lub kredytowych.
  • Nie instaluj aplikacji, nie wgrywaj oprogramowania, które pochodzą z nieznanych źródeł. W ten sposób ktoś będzie chciał przejąć kontrolę nad Twoim komputerem lub smartfonem.
  • Nie klikaj w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Nie otwieraj załączników, nie loguj się na nieznane strony ani nie dokonuj wpłat.  Może to być próba wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych osobowych.
  • Uważaj na reklamy zachęcające do inwestycji, informujące o ponadprzeciętnych zyskach bez ryzyka, czy gwarantowanej wygranej w jakimś konkursie. W takich przypadkach stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • Nie ulegaj wpływom presji czasu.

Pamiętaj! Jeśli ktoś obiecuje Ci szybki zysk, skontaktuj się w tej sprawie z kimś bliskim, znajomym, zachowaj ostrożność i nie daj się skusić atrakcyjną ofertą! Jeżeli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz powiadom Policję!

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

Powrót na górę strony