Aktualności

Kto ma pierwszeństwo? Pieszy czy pojazd?

Od czerwca 2021 roku obowiązują zmienione przepisy w obrębie przejść dla pieszych. Wprowadzone zasady mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na naszych drogach. Warto przypominać o wprowadzonych zmianach, aby nie być zaskoczonym podczas kontroli. Pamiętajmy, że nieznajomość nowych regulacji prawnych nie ma wpływu na sposób ich egzekwowania przez funkcjonariuszy.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym wprowadziła nowe zasady zarówno dla kierowców jak i pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy znajdujący się na lub wchodzący na przejście dla pieszych ma  pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Obowiązkiem kierowcy jest zachować szczególną ostrożność gdy zbliża się do „zebry” oraz obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale i jego okolicę.

Jednak należy tu zaznaczyć że pierwszeństwo pieszych przed pojazdem nie zwalnia ich z obowiązujących przepisów. Kodeks Ruchu Drogowego na pieszych uczestników ruchu również nakłada obowiązki które są często łamane.

Pieszy obowiązany jest poruszać się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku poboczem, gdzie zaznaczyć należy że ma on się poruszać lewą stroną! Jeśli nie mamy dostępnego chodnika lub pobocza możemy poruszać się jezdnią ustępując drogi jadącym pojazdom.

Co bardzo ważne pieszy ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych. Dla własnego bezpieczeństwa, mimo że mamy pierwszeństwo, warto się zatrzymać, rozejrzeć i sprawdzić czy przejście jest bezpieczne. Jak często widzimy młodych ludzi z nosem utkwionym w telefonach, którzy dziarskim krokiew wchodzą na przejście bez sprawdzenia czy są bezpieczni? Od tego już tylko krok od tragedii. Przez przejście dla pieszych nie należy przebiegać, zatrzymywać się na nim oraz zwalniać.

Pieszy znajdujący się na przejściu ma kategoryczny zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

W życiu codziennym często dochodzi do sporów w zakresie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, ale najważniejsze w tym jest nasze bezpieczeństwo. Stosujmy na co dzień zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu, pamiętajmy że musimy zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa.

W przypadku lekceważenia obowiązujących nas przepisów ruchu drogowego możemy ponieść nie tylko konsekwencje prawne ale co gorsze tragiczne konsekwencje zdrowotne.

 

NASZE BEZPIECZEŃSTWO LEŻY W NASZYCH RĘKACH!

Powrót na górę strony