Aktualności

„BEZPIECZNE FERIE 2024” ORAZ „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NA STOKU”

Data publikacji 08.01.2024

Dzielnicowy Posterunku Policji w Stromcu odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Podlesiu Dużym.

Ferie zimowe tuż, tuż… Białobrzescy policjanci w związku z tym zaczęli cykl spotkań w szkołach, mający na celu uczulenie najmłodszych na kwestie związane z bezpiecznym wypoczynkiem w zimę.

st. sierż. Robert Popiel przeprowadził prelekcję dla przedszkolaków oraz uczniów klas 1-8 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Podlesiu Dużym. Podczas spotkania przypomniał podstawowe zasady zachowania się w czasie wypraw w góry, odpowiedniej kultury na stoku oraz omówił jak zachować się w domu pod nieobecność rodziców. Zwrócił także uwagę na prawa, a w szczególności obowiązki pieszego wynikające z ustawy o prawie ruchu drogowym:

Art. 11.

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla pieszych lub drogi dla pieszych i rowerów, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze dla pieszych, drodze dla pieszych i rowerów lub drodze dla rowerów.”

Art. 14. Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi; 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów; chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.”

Dzieci dowiedziały się także jak należy reagować podczas nieszczęśliwych zdarzeń i jak ważne jest powiadomienie w pierwszej kolejności służb ratunkowych na numer 112 w razie zaistnienia jakiegoś wypadku. Na zakończenie, uczestnicy spotkania otrzymali od dzielnicowego prezenty w postaci odblaskowego misia i mini latarki.

Dziękujemy za tak przyjazną atmosferę i do zobaczenia!


 


 


 


 


 

Autor: sierż. szt. Magdalena Zawadzka-Miros

Powrót na górę strony