Aktualności

Policja apeluje o ostrożność podczas zawierania umów z firmami zajmującymi się utylizowaniem odpadów

Data publikacji 10.07.2019

Komenda Powiatowa Policji apeluje do właścicieli hal i magazynów, a także firm transportowych i kierowców pojazdów dostawczych o ostrożność. W przypadku porzucenia przez firmę odpadów, to właściciel posesji jest za nie odpowiedzialny.

    W związku z coraz częściej publikowanym w mediach procederem  polegającym na nielegalnym składowaniu odpadów, policja apeluje o ostrożność wobec firm wynajmujących magazyny i inne nieruchomości dające przestępcom podstawę ich działalności. Przestępcy próbują nielegalnie  gromadzić i porzucać odpady m.in. na terenach nieczynnych żwirowisk, kopalni odkrywkowych, opuszczonych hal magazynowych i wszelakich pustostanów, w tym również na prywatnych posesjach. Ostrzegamy właścicieli gruntów oraz magazynów przed oszustami, zajmującymi się nielegalnym pozbywaniem odpadów poprodukcyjnych i niebezpiecznych. Zwracajmy uwagę na porzucone w ustronnych miejscach pojemniki, podejrzane ładunki a także na naczepy samochodowe, których stan wskazuje, że mogą być nieużywane i posiadać ładunek.  Każde miejsce, które wygląda podejrzanie ze względu na możliwość składowania w nim odpadów należy niezwłocznie zgłosić na policję. Zgodnie z przepisami prawa wójt, burmistrz lub prezydent właściwy miejscowo dla nielegalnego składowiska nakład na właściciela terenu, na którym pozostały odpady, obowiązek ich usunięcia. Nie zapominajmy też o środowisku, które w wyniku takich działań często zostaje poważnie zdegradowane.

      Kierujemy swój apel o ostrożność także do właścicieli firm transportowych i kierowców pojazdów dostawczych. W przypadku wykrycia podczas kontroli drogowej niezgodności dotyczących przewożonego ładunku lub braku stosownych zezwoleń grozić mogą im poważne konsekwencje w związku z nielegalnym transportem odpadów.  Dlatego należy zachować daleko idącą rozwagę i odpowiednie sprawdzenie osób i firm, którym wynajmowane są samochody. Funkcjonariusze zachęcają do zgłaszania wszystkich przypadków tras czy ładunków, które mogą budzić podejrzenia. Zgłoszenia przyjmowane są na wszystkich komendach policji oraz pod numerami alarmowymi. Oprócz  tej formy kontaktu przypominamy o takim narzędziu jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wśród różnych kategorii istnieje również ta dotycząca dzikich wysypisk.

autor:  asp. Edward Banach/ KPP Białobrzegi

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy
Powrót na górę strony