Aktualności

ROWERZYŚCI ! WAS TEŻ OBOWIĄZUJĄ PRZEPISY!

Data publikacji 26.04.2019

Nie stosują się do znaków, jeżdżą po chodnikach i coraz częściej wsiadają na rower po alkoholu. Dlatego policjanci zapowiadają więcej kontroli rowerzystów.

     W związku ze zwiększonym nadzorem nad niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego białobrzescy policjanci rozpoczęli szczegółowe kontrole rowerzystów. Od początku roku policjanci skontrolowali 160 rowerzystów. Bardzo często kierujące nimi osoby popełniały wykroczenia drogowe. Najczęściej zaobserwowane z nich to:  przejeżdżanie wzdłuż przejść dla pieszych lub jazda po chodniku. W wielu przypadkach rowerzyści nie posiadają odpowiedniego wyposażenia, w tym  oświetlenia. Każde z tych wykroczeń powoduje duże zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na drogi wyjeżdżają również ci, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu. Stanowią oni 16% wszystkich skontrolowanych w tym roku rowerzystów. Taki stan rzeczy daje powody do zaniepokojenia. Wielu rowerzystów również jeździ bardzo brawurowo i zapomina o sygnalizowaniu zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Nie trudno sobie wyobrazić, czym zakończy się jazda kiedy kierowca odpowiednio wcześniej nie zobaczy jaki manewr będzie chciał wykonać rowerzysta.

     Osoby w rażący sposób naruszające przepisy muszą liczyć się z wysokimi grzywnami lub nawet karą aresztu w przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu.

      Dla przypomnienia przepisów regulujących korzystanie z dróg przez rowerzystów oraz obowiązkowe wyposażenie roweru poniżej prezentujemy odpowiednie przypisy z wybranych aktów prawnych.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

DZIAŁ V

Warunki techniczne roweru, motoroweru, wózka inwalidzkiego i pojazdu zaprzęgowego

§ 53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o  kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej

w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.

1b. Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru; nie dotyczy przyczepy  jednokołowej.

Kodeks Drogowy

Oddział 11

Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio  art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony)

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z rowerów i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!

 

Autor: mł. asp. Edward Banach/ KPP Białobrzegi

Powrót na górę strony