„Odblaskowy Patrol” mazowieckiej drogówki - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

„Odblaskowy Patrol” mazowieckiej drogówki

Data publikacji 31.03.2017

„Odblaskowy Patrol” - pod takim hasłem w miniony wtorek odbyła się kolejna akcja mazowieckiej drogówki. Tym razem, po zmroku policjanci wyruszyli w nietypowy patrol po terenie gminy Kowala oraz Skaryszew. Funkcjonariusze sprawdzali jak piesi i rowerzyści poruszają się po drogach. Tym uczestnikom ruchu, którzy byli słabo widoczni policjanci wręczali elementy odblaskowe, a przedstawiciel jednej z firm z branży samochodowej spryskiwał ich odzież odblaskowym sprayem.

W czasie akcji funkcjonariusze spotykali słabo widocznych pieszych, którzy nie posiadali żadnych elementów odblaskowych. Rowerzystów, którzy nie tylko nie posiadali sami elementów odblaskowych, ale nie wyposażyli też swoich jednośladów w obowiązkowe oświetlenie. Policjanci tłumaczyli jak ważna dla bezpieczeństwa jest widoczność wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego osobom słabo widocznym na drodze wręczali elementy odblaskowe, a przedstawiciel jednej z firm z branży samochodowej za zgodą osób spryskiwał ich odzież odblaskowym sprayem. Jak zapewnia producent preparat ten nie niszczy odzieży czy lakieru na rowerach, też nie spiera się szybko, w świetle dziennym jest niewidoczny, natomiast w warunkach nocnych uaktywnia się i powoduje odbicie światła samochodowych reflektorów co sprawia, że osoba spryskana sprayem jest z dużej odległości widoczna.

Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta bądź pieszy poruszając się po zmroku na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu powoduje duże zagrożenie. Taka osoba ubrana w ciemną odzież, bez odblasku jest widziana przez kierującego pojazdem z odległości tylko około 40 metrów. Natomiast osoba mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te znaczne dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie przejechać obok pieszego czy rowerzysty.

Pamiętajmy, że:

ODBLASKI CHRONIĄ ŻYCIE, NOŚCIE JE PO ZMROKU, A BĘDZIECIE LEPIEJ WIDOCZNI I PRZEZ TO BEZPIECZNIEJSI !!!

 

 

Autor: podinsp. Stanisław Popiel/AC

Powrót na górę strony