Przestrzegamy przed kolejnymi próbami oszustw, w tym na portalach aukcyjnych - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Przestrzegamy przed kolejnymi próbami oszustw, w tym na portalach aukcyjnych

Data publikacji 13.03.2019

Niewiele brakowało, a 77-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna straciliby swoje oszczędności. Dzięki czujności seniorów nie doszło do kolejnych oszustw. Policjanci zapobiegli natomiast wpłacie pieniędzy oszustowi, od którego pokrzywdzona miała kupić telefon.

W ostatnim czasie na terenie Lipska doszło do dwóch prób oszustw na „wnuczka”. W obydwu przypadkach nieznajoma młoda kobieta zadzwoniła na telefon stacjonarny i przedstawiła się za członka rodziny (wnuczkę i córkę). W trakcie rozmowy oszustka prosiła o pilne pożyczenie pieniędzy mówiąc, że jest uczestnikiem wypadku drogowego i koniecznie musi opłacić adwokata. Seniorzy nie dali się oszukać i szybko zakończyli rozmowę, co uchroniło ich od przekazania pieniędzy oszustom.Teraz funkcjonariusze prowadzą dalsze czynności w celu ustalenia sprawców oszustw, którym za to działanie grozi do lat 8 pozbawienia wolności.

To nie jedyne oszustwo, do którego doszło w ostatnich dniach na terenie Lipska. Do Komendy Powiatowej Policji w Lipsku zgłosiła się kobieta, która kupiła na portalu telefon komórkowy o wartości 720 zł. Kobieta odebrała towar na poczcie, gdzie opłaciła zakupiony sprzęt. Po powrocie do domu okazało się, że w kopercie nie było telefonu komórkowego, tylko dwie małe szklane butelki. Szybka reakcja lipskich funkcjonariuszy oraz pracowników poczty zapobiegła dalszemu obrotowi gotówki i wpłacone przez kobietę pieniądze zostały zablokowane.

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób starszych. Jako wnuki, odwiedzając dziadków, nie zapomnijmy przypomnieć im o kilku podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uczulmy, że pod żadnym pozorem nie powinni wpuszczać obcych osób do domu ani przekazywać im pieniędzy. Zapewnimy ich o chęci pomocy w sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba. Przypomnijmy, że mogą do nas w każdej chwili zadzwonić i zapytać co zrobić w danej sytuacji. Doradźmy, aby zawsze kierowali się zasadą ograniczonego zaufania.

 

Autor: mł. asp. Monika Karasińska

Powrót na górę strony