Policyjne działania ,,Pasy” - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Policyjne działania ,,Pasy”

Data publikacji 05.07.2018

W piątek (06.07.2018) mazowieccy policjanci drogówki będą prowadzić wzmożone działania "Pasy" ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem działań jest egzekwowanie od kierujących i pasażerów korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz stosowanie urządzeń do przewozu dzieci.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych. Wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Jednak mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dlatego 7 lipca policjanci mazowieccy przez cały dzień będą prowadzili wzmożone działania skierowane właśnie na kontrolę obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a także przewożeniu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Stosowanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko powstania śmiertelnych obrażeń osób siedzących z przodu samochodu o 45 % oraz ryzyko powstania ciężkich obrażeń o 50 %*.

Podobnie wyniki badań prowadzonych w Europie dowiodły, że pasy bezpieczeństwa redukują około 50 % śmiertelnych i ciężkich obrażeń.

Warto również wspomnieć, że jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest „dość kosztowna” – gdyż mandat karny wynosi w tym przypadku aż 100 zł !!!

 

Podsumowanie:

Policjanci skontrolowali 1 292 pojazdów i ujawnili 986 naruszeń przepisów, w tym za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 372, nieprawidłowe przewożenie dzieci 6 oraz 27 ujawnionych naruszeń niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez pasażerów.

 

Autor: st.asp Robert Ziembicki

Powrót na górę strony