Namawiali kierowców do patrzenia w lusterka - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Namawiali kierowców do patrzenia w lusterka

Na placu targowym w Kozienicach została zorganizowana akcja „Patrz w lusterka - motocykle są wśród nas”, która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym wszystkich kierujących, a szczególnie jeżdżących jednośladami.

Działania „Patrz w lusterka - motocykle są wśród nas” adresowane do motocyklistów, motorowerzystów oraz rowerzystów zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Kozienicach we współpracy z grupą motocyklową Husarr, której prezesami są Artur Wachnicki i Remigiusz Wójcik oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Radomiu.

Po oficjalnym wystąpieniu i zainaugurowaniu działań przez Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Kozienicach kom. Dariusza Szewca, Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Zbigniewa Mazurkiewicza oraz Grupę motocyklową Husarr uczestnicy mogli wysłuchać pogadanki zaprezentowanej przez Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego podkom. Andrzeja Seredyna na temat bezpieczeństwa motocyklistów na drodze.

Przedstawiciel Husarra zaprezentował, jak powinien być ubrany motocyklista, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas różnego rodzaju zdarzeń. Omówił również komunikację między kierującymi jednośladami, która jest niezwykle ważna.


Dyrektor WORD Radom zachęcał wszystkich przybyłych do korzystania z symulatora motocyklowego. Jak podkreślił „Motocykl to nie jest łatwy pojazd, a na drodze jest ich coraz więcej. Rośnie też zagrożenie zarówno dla tych poruszających się na czterech kołach, jak i na dwóch”. Każda chętna osoba mogła spróbować swoich umiejętności na symulatorze, nawet jeśli nie posiadała uprawnień. Z dużym zainteresowaniem wszyscy zebrani wysłuchali funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, który, omówił jak udzielać pomocy osobie poszkodowanej (motocykliście) w wypadku drogowym. Jeszcze większym zainteresowaniem okazał się symulacja wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego oraz motocyklisty.Niezmiernie ważną wiedzę przekazał – instruktor doskonalenia techniki jazdy motocyklem, który na co dzień jest wykładowcą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Przypomniał wszystkim słuchaczom, na co należy zwrócić uwagę, przygotowując się na wyprawę motocyklową. W sposób praktyczny pokazał pozycję za kierownicą, podnoszenie motocykla po upadku oraz jak pokonywać tor jazdy.

Podczas festynu przybyłe dzieci bardzo chętnie korzystały z rowerowego toru przeszkód oraz z symulatora jazdy motocyklem. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się radiowozy, do których milusińscy bardzo chętnie wsiadały.

Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali elementy odblaskowe, które należy nosić, by podnieść swój poziom bezpieczeństwa na drodze. Działania profilaktyczny miał charakter otwarty. Dla osób, które nie są posiadaczami jednośladów, udział w akcji był ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu, natomiast sami motocykliści mogli tego dnia wiele się nauczyć. Przekazana przez policjantów i instruktorów wiedza na pewno przyda się w przyszłości.

Corocznie w Polsce dochodzi do wypadków drogowych z udziałem jednośladów tj. motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Również na terenie naszego powiatu w ostatnim czasie doszło do groźnych zdarzeń drogowych czego przykładem jest sobotni wypadek motocyklisty z ciągnikiem rolniczym w miejscowości Opactwo.

Kozienicka Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze przez kierujących zarówno motocyklami jak i samochodami osobowymi. „Patrz w lusterka- motocykle są wśród nas” to nie tylko hasło działań profilaktycznych, ale także zasada jaką powinni kierować się uczestnicy ruchu drogowego.

Wszystkim kierującym jednośladami życzymy szerokiej drogi i bezpiecznego sezonu motocyklowego.

 

Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

 

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony