Pomimo zimy, policjanci cały czas prowadzą działania „Gimbus” - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Pomimo zimy, policjanci cały czas prowadzą działania „Gimbus”

Data publikacji 13.02.2018

Od października ubiegłego roku na całym Mazowszu trwają działania „Gimbus”. Są one prowadzone są w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży dojeżdżających zbiorowymi środkami transportu do szkół. Będą one prowadzone do czerwca, czyli zakończenia roku szkolnego. Właśnie podsumowano pierwsze miesiące akcji.

Działania są ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa dzieci przewożonych do i ze szkół. Policjanci sprawdzają stan techniczny autobusów oraz pojazdów ciężarowych, uprawnienia do kierowania, dokumenty wymagane podczas kontroli drogowej, jak również stan trzeźwości kierowców. W ich ramach mundurowi sprawdzają także wyposażenie i obowiązkowe oznakowanie pojazdów oraz posiadanie przez kierujących autobusami i samochodami ciężarowymi, wymaganych dokumentów. Policjanci zwracają też uwagę na przewożenie pasażerów z uwzględnieniem liczby miejsc dla nich przeznaczonych oraz obecność opiekuna w kontrolowanym autobusie.

W pierwszym semestrze roku szkolnego, na całym Mazowszu skontrolowano 972 autobusy szkolne. Ujawniono 57 naruszeń związanych ze stanem technicznym pojazdów, policjanci zatrzymali 46 dowodów rejestracyjnych, a 29 pojazdów niedopuszczono do dalszej jazdy, nałożono 45 mandatów karnych.

W październiku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali 58-latka, który po użyciu alkoholu miał zawieźć dzieci do szkoły w Nurze. Mężczyzna został poddany badaniu na stan trzeźwości. Urządzenie wykazało ponad 0,3 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali 58-latkowi prawo jazdy.

Działania „Gimbus” będą one prowadzone do czerwca, czyli zakończenia roku szkolnego.

 

Autor: nadkom. Sławomir Sikorski/WRD KWP

Powrót na górę strony