Ćwiczenia „ZIMA 2017” - Aktualności - Policja Mazowiecka

Aktualności

Ćwiczenia „ZIMA 2017”

Data publikacji 13.12.2017

Wczoraj w Lipsku odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „ZIMA 2017”, mające na celu przygotowanie służb do zbliżającego się sezonu zimowego. Ćwiczenia przeprowadzono we współpracy z lipską Policją, Powiatową Państwową Strażą Pożarną w Lipsku, Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lipsku oraz Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Chotczy. Przedsięwzięcie dotyczyło organizacji i prowadzenia działań podczas wystąpienia ekstremalnych zimowych warunków pogodowych.

Ćwiczenia rozpoczęto o godzinie 9:30 przy drodze powiatowej 1917 w okolicach miejscowości Górki w gminie Chotcza. Scenariusz zakładał, że grupa młodzieży zostaje w wyniku gwałtownych opadów śniegu i oblodzenia jezdni uwięziona w autokarze, który na łuku zjechał z drogi. Pięć osób jest poszkodowanych, w tym jedna nieprzytomna. Większość osób jest zmarznięta i wymaga natychmiastowej ewakuacji oraz pomocy.

Dojazd do miejsca zdarzenia pojazdów Pogotowia Ratownictwa Medycznego oraz innych samochodów osobowych jest niemożliwy ze względu na zaspy śnieżne i oblodzenie drogi. Na miejsce zadysponowano patrol Policji samochodem terenowym, jednostki strażacy pożarnej oraz ratowników medycznych. Zadaniem przybyłych służb było ewakuowanie osób będących w stanie zagrożenia życia, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom potrzebującym oraz organizacja czasowego zakwaterowania ewakuowanej grupy.

Następnym etapem ćwiczeń było założenie braku dostaw energii elektrycznej w budynku gdzie znajdowała się ewakuowana młodzież, co powodowało brak ogrzewania pomieszczeń. Służby ratownicze po konsultacji z Zarządzaniem Kryzysowym gminy i powiatu dostarczyły i uruchomiły agregaty prądotwórcze, co pozwoliło na wznowienie ogrzewania budynku.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń była realizacja zadań planistycznych, organizacyjnych, szkoleniowych i kontrolnych mających na celu zapewnienie sprawnej koordynacji działań służb ratowniczych. Ćwiczenia przebiegły zgodnie z założeniami i były podstawą do wyciągnięcia wniosków na temat zagrożenia, jakie może wyniknąć podczas zdarzeń związanych z występowaniem, niskich temperatur oraz obfitych i długotrwałych opadów śniegu.

 

Autor: asp. Andrzej Stolarek

Powrót na górę strony